Archeologický pohľad na Veľké Kapušany: Maďarskí králi a zákony
Historicky prvú monografiu o meste vydali Veľké Kapušany v okrese Michalovce na sklonku roka. Urobili tak pri príležitosti výročia.
Veľké Kapušany vydali k svojmu výročiu historicky prvú monografiu o meste. Urobili tak pri príležitosti 805. výročia prvej písomnej zmienky o meste, ktoré si v roku 2019 pripomenuli. Ako uviedol riaditeľ tamojšieho mestského kultúrneho strediska Štefan Töviš, dvojjazyčná publikácia vyšla na približne 550 stranách.
Archeologický pohľad
Monografia v slovenskom a maďarskom jazyku je podľa Tövišových slov prácou kolektívu vedeného historikom Petrom Kónyom a okrem geografickej štruktúry sídla približuje archeologický pohľad na pôvodnú obec a jej okolie, ako aj následnú históriu mesta vzniknutého z troch obcí.
„Prináša aj celý rad dostupných materiálov archívnych, ale i fotografických,“ dodal.
Kráľovské zákony
Ako Töviš doplnil, prvá písomná zmienka o meste pochádza z obdobia panovania kráľa Ondreja II., konkrétne z listu o majetku premonštrátov v Lelesi. V zmienke bola obec spomínaná ako Copus. Miesto bolo v tom čase dôležitou križovatkou krajinských ciest zo severu na juh i z východu na západ.
„V konkrétnom slova zmysle toto označenie znamená miesto pomyselnej brány, kde maďarskí králi dali postaviť určitý fortifikačný systém, ktorý prinútil prechádzajúcich, aby zaplatili mýta a podriadili sa kráľovským zákonom a príkazom,“ vysvetlil.
Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.
Pri histórii ešte zostaneme. Pozrieť si môžete aj zákutia Vinianskeho hradu naším objektívom.
Hl. foto: ilustračné