Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Betlehemské svetlo v Michalovciach: MIESTA, kde si možno ísť odpáliť z plamienka

Skauti aj tento rok priniesli Betlehemské svetlo i do srdca Zemplína. Ak máte záujem, pozrite si, kde a kedy ho možno získať.

Ilustračný obrázok k článku Betlehemské svetlo v Michalovciach: MIESTA, kde si možno ísť odpáliť z plamienka
Zdroj: TASR

Slovenskí skauti previezli začiatkom týždňa Betlehemské svetlo zo západu – z Bratislavy, na východ do Košíc symbolickou jazdou vlakom. Plamienok tak pomyselne spojil našu krajinu. Kde ho nájdete v Michalovciach?

Betlehemské svetlo v Michalovciach

24. decembra si môžete svetlo vziať aj k vám domov z Námestia pri veľkej fontáne. A to od 10. do 11. hodiny. Ale aj na Stráňanoch od 9. do 11. hodiny.

  • Námestie osloboditeľov – pri hlavnej fontáne, 24.12.2021 od 10:00–11:00,
  • Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho – Stráňany, 24.12.2021 od 9:00 – 11:00
  • Chrám Narodenia presvätej Bohorodičky, od 21.12.2021 počas celého dňa
  • Bazilika Minor – kláštor, od 21.12.2021 počas celého dňa, v kláštore

Niečo pekné na čítanie:

7 tipov na odpálenie a bezpečné udržanie Betlehemského sve­tla

Pozrite si pár overených tipov na bezpečné udržanie Betlehemského svetla, ktoré sa dajú jednoducho aplikovať či už na spomínané petrolejové, ale aj olejové lampy, či v niektorých bodoch na sviečky.

  1. Dajte pozor, aby v dosahu lampy či sviečky neboli žiadne horľavé materiály, ktoré by sa od zdroja sálavého tepla mohli zapáliť. Pomocníkom môže byť aj nehorľavá podložka.
  2. Petrolejová lampa má hneď niekoľko výhod. Plamienok v nej vydrží dlhšie horieť a tiež je sklom chránený pred vetrom, ktorý by ho mohol zhasnúť.
  3. Stiahnite plameň na minimum, ak je lampa v kľude. Ušetríte olej a lampa vydrží horieť dlhšie. Pri manipulácii s ňou ho zasa zväčšite, predídete tak jej zhasnutiu.
  4. Lampu skladujte na dobre vetranom mieste. Ako pri každom horení, tak aj pri tomto lampa dymí. Treba počítať s tým, že petrolej zapácha oveľa viac ako lampový olej.
  5. Ak udržiavate Svetlo s cieľom jeho ďalšieho šírenia, teda odpaľovania, tak je dobré mať poistku v nejakej ďalšej lampe či sviečke, ktorá je na bezpečnom mieste.
  6. Kontrolujte jedenkrát za deň množstvo oleja a priebežne ho dopĺňajte. Väčšia lampa dokáže bez dolievania oleja horieť malým plameňom aj dva či tri dni.
  7. Pri manipulácii s lampou zväčšite pootočením kolieska plameň, predítete tak neplánovanému zhasnutiu.

ilustračné foto

Z nášho okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM