Veronika Ondo-Cholewová Správy

Čo nájdu ľudia v novej michalovskej nemocnici? Inteligentné výťahy aj vnútorné záhrady!

Nemocnica novej generácie v Michalovciach ponúkne pacientom napr. wifi s káblovkou v každej izbe. Ľudia v nej nájdu aj inteligentné výťahy či vnútorné záhrady.

Ilustračný obrázok k článku Čo nájdu ľudia v novej michalovskej nemocnici? Inteligentné výťahy aj vnútorné záhrady!
2
Galéria
Zdroj: Svet zdravia

Pozreli sme na to, čo prináša pacientom nemocnica novej generácie v Michalovciach. Príjemné prostredie navodzuje v novej budove použitá kombinácia interiérových prvkov, tvarov a harmonických farieb. Stavbu tvoria štyri patiá a vďaka preskleným plochám má každá miestnosť v budove dostatok denného svetla. To, čo nevidno navonok, ale čo je veľmi dôležité v kontexte liečivého prostredia, je správna akustika.

Vnútorné záhrady

Nová michalovská nemocnica disponuje špecifickou atmosférou, o ktorú sa starajú hlavne vnútorné záhrady a átriá. K celkovej pohode prispieva aj jednoduchá navigácia v priestoroch budovy. V rámci uplatnenia princípu dvoch smerov návštevník poľahky nájde lekára alebo svojho príbuzného na lôžkovom oddelení.

Pohovka pre príbuzných

V priestoroch nemocnice budú aj televízne služby. Okrem štandardného vysielania budú televízory v izbách už čoskoro zvyšovať komfort pacientov aj prostredníctvom personalizovaných funkcií. Podľa hovorcu nemocníc Svet zdravia Tomáša Kráľa, umožnia napríklad zobraziť konkrétny plán liečby pacienta, teda to, kedy ho čaká odber krvi, EKG vyšetrenie či chirurgický zákrok, alebo do budúcna aj objednanie služieb, napríklad masáže.

V novej budove bude 310 až 370 plávajúcich lôžok. Budú sa nachádzať zväčša v jednolôžkových alebo dvojlôžkových izbách. Vo väčšine z nich bude nainštalovaný prívod kyslíka. Všetky izby budú vybavené polohovateľnými posteľami, WiFi prístupom na internet, káblovou televíziou, toaletou a sprchou.

„Súčasťou jednolôžkových izieb bude tiež rozťahovacia pohovka, na ktorej budú môcť prespať príbuzní pacienta alebo sprevádzajúce osoby,“ uviedol T. Kráľ.

Zdroj: Svet zdravia

Nemocnica bude mať podľa slov hovorcu štyri moderné pôrodné izby, ktoré sú navrhnuté tak, aby budúcim mamičkám poskytli príjemné a intímne prostredie. Na pôrod sa budú môcť pripravovať za prítomnosti blízkych osôb, či už partnera, matky alebo duly.

Na týchto izbách budú prebiehať aj samotné pôrody, keďže sú vybavené ako plnohodnotné pôrodné sály. Rodička sa tak nebude musieť nikam presúvať. V prípade, že sa nevyskytnú komplikácie, matku po pôrode prevezú na štandardnú izbu.

Aj nadštandardné izby

„Nemocnica bude ponúkať za príplatok aj nadštandardné izby s doplnkovými službami (napríklad výber z viacerých druhov jedál). Tie budú v porovnaní s bežnými izbami vybavené aj väčším televízorom s rozšírenou ponukou programov, rýchlovarnou kanvicou, mikrovlnkou a elektrickou polohovacou posteľou,“ priblížil T. Kráľ.

Inteligentné výťahy

Z hľadiska stavebných inovácií patrí k najdôležitejším zmenám nová koncepcia výťahov. Tie sa nebudú privolávať zaužívaným spôsobom, ale zdravotnícky personál, pacienti a návštevníci si na ovládacom paneli vopred navolia podlažie, na ktoré budú chcieť ísť.

V nemocnici budú celkovo štyri výťahy, pričom dva budú určené pre verejnosť. Nový výťahový systém zabezpečí, že sa nepovolané osoby nedostanú do priestorov, kde by sa nezdravotníci nemali dostať. Rozlišované budú aj prístupové práva pre zamestnancov nemocnice, ktoré sa budú regulovať pomocou identifikačných kariet. Personál, ktorý nebude mať prístup napríklad do sektoru centrálnych operačných sál, sa tam nedostane.

Inteligentný výťahový systém zároveň umožní prioritné jazdy. „Službukonajúci lekár povolaný k resuscitácii pacienta bude mať absolútnu prednosť. Okamžite sa mu pristaví najbližší voľný výťah a bez zastávky ho odvezie na požadované miesto. Výťah vezúci sanitára s nemocničným odpadom do suterénu taktiež nezastaví nikomu inému, aby nedošlo ku kontaminácii. Takýchto scenárov bude do systému zakompovaných viacero,“ priblížil hovorca nemocnice.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Michaloviec a okolia

GALÉRIA: Michalovská nemocnica zachytená v obrazoch
2
Galéria
Zdroj: Svet zdravia
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM