Rôzne

DÁTUMY, na ktoré môžeme byť právom hrdí: Viete kedy prišiel do Michalovec prvý vlak, či kedy sa tu hral prvýkrát futbal?

Metropola Zemplína má bohatú históriu. Dozvedeli sme, kedy sem prišiel prvý vlak. Vítali ho vo vianočnom čase. Začiatky MFK Zemplín možno súvisia s prvým futbalovým ihriskom u nás. Z dátumu prvej zmienky o škole, či nemocnici ostanete paf.

Ilustračný obrázok k článku DÁTUMY, na ktoré môžeme byť právom hrdí: Viete kedy prišiel do Michalovec prvý vlak, či kedy sa tu hral prvýkrát futbal?
Zdroj: TASR

Doteraz najstaršia písomná zmienka o Michalovciach (v listine ako „Myhal") je z roku 1244 v privilégiu bývalého magistra Tomáša, predstaveného budinského chrámu a kapituly. V listine z 10. júla 1290 sa objavuje názov Veľký Michal – „Nogmihal". Tento názov Michaloviec s určitými obmenami (napr. Nagymihály) popri slovenskej podobe (Michalowcze, 1773) pretrval až do roku 1918. Názov Michaloviec korení v slove Michal (možno meno duchovného patróna kostola alebo meno šľachtického vlastníka). O vzniku názvu nášho mesta existuje niekoľko povestí (napríklad O odrôtovanom dube, O driečnom Michalovi).

Prvý priamy, doteraz najstarší doklad o michalovskej škole a školskej budove je z roku 1335. V neskoršom období študenti z Michaloviec študovali na uhorských, ale aj na mimouhorských univerzitách (v 15., respektíve v 16. storočí na krakovskej a viedenskej univerzite).

V roku 1871 Michalovčania prvýkrát privítali vlak. V prvý vianočný deň kto len vládal, ponáhľal sa na železničnú stanicu, aby na vlastné oči uvidel čudo, v dyme a pare sa rútiace po železničných koľajniciach závratnou rýchlosťou 25 km/hod. Pri výstavbe železnice štyri michalovské krčmy „praskali vo švíkoch".

V 70-tych rokoch 19. storočia v Michalovciach zriadili prvú tlačiareň. V nej sa tlačil aj týždenník Felsô Zemplén, ktorý zachytával udalosti v meste a okolí na prelome 19. a 20. storočia.

Prvého decembra 1876 bola v Michalovciach otvorená prvá nemocnica v slovenskej časti Zemplína s dvadsiatimi lôžkami.

V roku 1911 na provizórnom futbalovom ihrisku odohrali pravdepodobne prvý futbalový zápas v Michalovciach. Futbalisti hrali vo „vlastných košeliach, topánkach a spodkoch". O tri roky neskôr v roku 1914 sa konala ustanovujúca schôdza michalovského atletického klubu (NAC), v rámci ktorého pôsobil i futbalový oddiel.

V roku 1922 zriadili v Michalovciach gymnázium, prvé v slovenskej časti bývalej Zemplínskej župy. Na spomínanej škole študovalo mnoho významných osobností (napríklad kardinál Jozef Tomko a František Fúga, bývalý predseda Zahraničnej matice slovenskej a tvorca novej slovenskej zástavy).

Zdroj: Mesto Michalovce

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM