Veronika Hunyadiová Správy

Dezinfekcia pieskovísk v Michalovciach bude pokračovať

Na území mesta eviduje radnica 65 pieskovísk.

Ilustračný obrázok k článku Dezinfekcia pieskovísk v Michalovciach bude pokračovať
Zdroj: Michalovce - srdce Zemplína

Údržbu a kontrolu pieskovísk na území mesta zabezpečujú a vykonávajú Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce.

Ako uvádza radnica na svojej stránke, údržba sa vykonáva pravidelne počas roka od začiatku marca do konca novembra. Vizuálne kontroly sa robia týždenne, prevádzkové kontroly raz za tri mesiace.

Bežná údržba pieskoviska pozostáva z prekopávania, čistenia a zvlhčovania piesku a z natierania drevených častí. V minulom roku bola realizovaná nadštandardná údržba, pri ktorej sa vymenil piesok vo všetkých mestských pieskoviskách.

Že je piesok zdravotne nezávadný, deklaruje jeho dodávateľ. Následne sa tento stav udržiava čistením a kontrolami pieskovísk.

Povinnosť výmeny piesku zákon ani vyhláška taxatívne prevádzkovateľom nestanovujú. Sú ale povinní zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie pieskovísk tak, aby nepredstavovali riziko ohrozenia zdravia v dôsledku ich mikrobiálneho alebo iného znečistenia. To, či požadovanú kvalitu zabezpečí výmenou piesku alebo prísnejším režimom údržby, je v kompetencii prevádzkovateľa.

Pravidelná dezinfekcia

V tomto roku sa v rámci protiepidemio­logických opatrení od marca až do júna na pieskoviskách aplikoval dezinfekčný roztok v týždenných intervaloch. Nad rámec povinnosti plánujeme pokračovať v pravidelnej aplikácii dezinfekčného prostriedku v mesačných intervaloch.

Podľa radnice ovplyvňuje stav piesku najmä disciplína chovateľov domácich zvierat, ktorí by mali venčiť zvieratá ďaleko od miest, kde sa hrajú deti.

„To, ako budú vyzerať pieskoviská v meste, záleží nielen na prevádzkovateľovi a kontrolnom orgáne, ale najmä na samotných obyvateľoch sídlisk, ktorým by malo v prvom rade záležať na tom, v akom prostredí sa budú hrať ich deti,“ uvádza mesto.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM