Správy Samospráva

Do lavíc zasadnú konečne aj stredoškoláci! Ktorých ročníkov sa to týka?

Stredné školy v Košickom kraji sa opäť otvoria. Nie však pre všetkých.

Ilustračný obrázok k článku Do lavíc zasadnú konečne aj stredoškoláci! Ktorých ročníkov sa to týka?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Košický samosprávny kraj (KSK) od pondelka (12. 4.) obnoví prezenčné vyučovanie v končiacich ročníkoch všetkých stredných škôl, ktorých je zriaďovateľom. Informoval o tom v piatok Úrad KSK.

Už od 22. marca funguje prezenčná výučba v posledných ročníkoch na stredných zdravotníckych školách, ktorým vtedy dalo ministerstvo školstva výnimku. Teraz sa k nim pridajú ostatné. Na 63 krajských stredných školách sa to týka približne 5 300 žiakov, ktorí sa tak začnú vzdelávať priamo v školách.

Iba s testom

„Do lavíc môžu zasadnúť všetci, čo v praxi znamená, že školy už nebudú dištančne vzdelávať tých žiakov z končiacich ročníkov, ktorí do školy nenastúpia. Verím, že napriek pandémii a okolnostiam žiaci šťastne dokončia svoj posledný ročník na strednej škole,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Niektorí riaditelia zvažujú na pondelok vyhlásiť riaditeľské voľno, aby sa žiaci na návrat do škôl stihli pripraviť. „Stále platí, že žiak a jeden jeho zákonný zástupca potrebujú predložiť potvrdenie o negatívnom antigénovom alebo RT-PCR teste, starom najviac sedem dní. V prípade žiakov nad 18 rokov test rodiča nie je potrebný,“ uviedol Trnka. Aj po obnovení prezenčného vyučovania budú v stredných školách platiť prísne hygienicko-epidemické opatrenia.

Ministerstvo školstva automaticky spúšťa školský semafor, ktorý upravuje pravidlá po otvorení. Ak sa napríklad objaví v triede alebo škole pozitívny prípad, môže ju uzatvoriť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa. Školy postupujú podľa manuálu Návrat do škôl z 8. apríla, zverejneného na webstránke ministerstva školstva.

Bez internátov

Stredoškolské internáty podľa manuálu opatrení z ministerstva zostávajú nateraz zatvorené. Internátne ubytovanie je zatiaľ dostupné len pre žiakov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl, aj to podľa prísnych pravidiel. V jednej izbe môže byť ubytovaná iba jedna osoba, pričom žiaci sa nesmú navzájom stretávať. Stredné školy budú tiež zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia aj otváranie jedální.

Na zmenu sa pripravujú aj prímestskí autobusoví dopravcovia ARRIVA a eurobus, s ktorými má kraj zmluvu. Posilnia spoje a z mimoriadneho režimu prechádzajú na prázdninový. Vylúčené nie sú podľa KSK ďalšie úpravy spojov, a to v závislosti od epidemiologickej situácie či požiadaviek riaditeľov škôl.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM