Rôzne

FOTO krásneho výjavu v prírode: Tisíce kosatcov sibírskych sfarbili lúky do fialova

Tisíce kosatcov sibírskych sfarbili Hostovické lúky nachádzajúce sa na Zemplíne do fialova. Pozrite si túto nádheru vo fotogalérii.

Ilustračný obrázok k článku FOTO krásneho výjavu v prírode: Tisíce kosatcov sibírskych sfarbili lúky do fialova
6
Galéria
Zdroj: TASR

Túto prírodnú rezerváciu vyhlásili v roku 1980 za účelom ochrany najmasovejšieho výskytu tejto zákonom chránenej rastliny na Slovensku. Územie, na ktorom sa rozprestiera, sa totiž malo poľnohospodársky využívať. Kosatec sibírsky rastie v trsoch, kvitne v priebehu mája. Dorastá do výšky viac ako meter.

Zakázaný vstup

Ako informovala Anna Macková zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty (CHKO VK), po vyhlásení bola výmera rezervácie viac ako 11 hektárov, v súčasnosti je jej rozloha 4,65 hektára. „Platí v nej 4. stupeň ochrany, čo znamená, že na územie rezervácie nie je možné vstupovať,“ upozornila s tým, že akákoľvek manipulácia s kosatcom sibírskym, ako je chytanie, trhanie alebo čokoľvek, čo by túto rastlinu poškodzovalo, je zakázané. „Spoločenská hodnota jedného z nich je 51 eur,“ uviedla. V závislosti od miery poškodenia sa môže táto suma navýšiť. Doteraz však žiadnu pokutu nedali. „Máme len hlásenia, že ľudia do rezervácie vstupujú,“ vysvetlila.

Manažment lokality, v rámci ktorého sa prispôsobujú klimatickým zmenám, prebieha podľa Mackovej tak, že každý rok sa upravuje iná časť lúk. „Tá istá časť sa kosí po dvoch alebo až po troch rokoch,“ priblížila s tým, že táto činnosť prebieha pod odborným dohľadom Správy CHKO VK. Po pokosení zostáva hmota v lokalite približne dva až tri týždne, aby sa tobolky so semenami kosatca sibírskeho otvorili a zostali tak v území.

Ďalšie vzácnosti

Okrem kosatca sú v lokalite aj iné vzácne druhy rastlín, napr. mečík škridlicovitý, kosatec žltý, žltuška lesklá, bielokvet močiarny, ale aj 15 druhov machov. Z botanického hľadiska sú tam podľa Mackovej aj vzácne druhy spoločenstiev. „Prevládajúce sú bezkolencové lúky,“ povedala. Pozorovať v nej možno aj koníka žltopáseho či fúzača pižmového. „Keď je lúka pokosená, príde nám sem zaloviť aj orol krikľavý,“ poznamenala s tým, že v roku 2015 boli priamo v rezervácii pri pasení pozorované aj zubry. V budúcnosti je podľa jej ďalších slov potrebné zrekonštruovať poškodené oplotenie.

Hostovické lúky sú od roku 2004 s ďalšími pri nej sa nachádzajúcimi pozemkami aj územím európskeho významu. Celá jeho rozloha je približne 13,49 hektára.

V OBRAZOCH: Pozrite si krásne prírodné divadlo hrané neďaleko nás
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM