Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Historik Martin Molnár: Kronika Verejnosti proti násiliu v Michalovciach sa stratila

V jednom z najväčších miest na Zemplíne sa z revolučných okamihov zachovali len tri fotografie. Potvrdil to historik Zemplínskeho múzea v Michalovciach Martin Molnár.

Ilustračný obrázok k článku Historik Martin Molnár: Kronika Verejnosti proti násiliu v Michalovciach sa stratila
Zdroj: TASR

Michalovce majú nedostatok obrazového materiálu z Nežnej revolúcie. Zostali len revolučné spomienky a momenty, ktoré ľudia vedia sprostredkúvať slovom.

Len tri fotografie

„Z pohnutých dní v Michalovciach poznáme len tri fotografie z demonštrácie 27. novembra. Žiadne iné zábery neexistujú. Dokonca i kronika Verejnosti proti násiliu (VPN) v Michalovciach sa stratila,“ uviedol historik Martin Molnár.

Ako priblížil Molnár, aj v takom malom meste mali udalosti dramatický spád, aj tu sa ľudia angažovali, aj tu sa diali tie isté procesy, ako inde na Slovensku.

Študenti

V Michalovciach si November '89 pripomenuli aj v Zemplínskom osvetovom stredisku, kde sa v pondelok dopoludnia uskutočnila prednáška približujúca historické udalosti určená študentom stredných škôl.

Demokratická opozícia mesta, občianske združenie Medias Res a iniciatíva Nové Michalovce si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenuli v nedeľu (17. 11.) spomienkovým podujatím na Námestí osloboditeľov.

Pozrite si 17. november 2019 v Michalov­ciach na fotografiách nižšie.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Spomienka na Nežnú revolúciu v Michalovciach na fotkách
20
Galéria
Zdroj: Archív: M. Kaplan

Na hl. fotke M. Molnár (archív)

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM