Rôzne

HLASOVANIE: Korytnačka, slon alebo páv? Vyberte najkrajší erb obce Michalovského okresu

Nielen okresné mesto sa môže pochváliť nezvyčajným motívom vo svojom erbe. Čo všetko nájdeme v symboloch obcí Michalovského okresu? Hlasujte za najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku HLASOVANIE: Korytnačka, slon alebo páv? Vyberte najkrajší erb obce Michalovského okresu
75
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Ak nie ste odborník na erby, čiže heraldiku, pri mnohých musíte použiť kúsok fantázie. Z erbu sa dá vyčítať všeličo, sú znakom samostatnosti obcí.

Všetky sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Má sa tak predísť tomu, aby sa vyskytli podobné alebo rovnaké erby.

Okresné mesto Michalovce zdobí v erbe v modrom štíte zo zlatej koruny vyrastajúce strieborné čiernomurované cimburové opevnenie s čiernymi oknami a s čiernou, do polovice vytiahnutou mrežou v otvorenej bráne. Na každej z dvoch cimburových veží stojace privrátené čierne striebrokrídle vtáky, držiace zobákmi strieborný prsteň.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Michalovce.

Od štítov po symboly

Erby sa spájajú s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa postupne formoval rytiersky stav, a to je prepojené s križiackymi výpravami.

V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce.

„Rytieri mali pôvodne erby na svojich štítoch, ktorými sa bránili a až postupom času, čiže koncom 12. storočia, začali označovať šľachtickú hodnosť. Tie úplne najstaršie erby, v dvanástom, trinástom a štrnástom storočí, pokiaľ to boli erby šľachtických rodín, často tam bol znázornený nejaký hrdinský čin rytiera. V mnohých takýchto rodových erboch nachádzame napríklad rytiera s mečom alebo rytiera na koni či rytiera, ktorý popravuje nejakého nepriateľa,“ uviedla pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská.

Páv, koruna i slon

Ako nám ďalej približuje mystickosť symbolov, z erbov sa dá vyčítať absolútne všetko. „Niekedy je zaujímavé aj to, že najmä v tých starších erboch nachádzame niektoré bájne zvieratá. Napríklad aj na území bývalého Uhorska sú mestá, ktoré majú v erbe palmu, slona či vesmírne teleso,“ hovorí Nádaská.

Práve slona majú v erbe Žbince. V modrom štíte na päťkrát zlato-modro delenej pažiti strieborný zlatoklý slon, na ňom sediaci zlatoodetý muž v zlatom klobúku, pravicou držiaci koniec zlatej ľavošikmo sklonenej palice.

Veľmi často sa v erboch stretávame aj s okrídleným koňom Pegasom, ktorý je známy len z mytológie. Nechýbajú anjeli, jednorožce či okrídlené levy.

Ak nepoznáte históriu erbu vášho mestečka či obce, keď najbližšie budete prechádzať okolo tabule, všimnite si jeho zobrazenie. Možno si s kúskom fantázie vytvoríte vlastný príbeh.

Pod fotografiou jednotlivých erbov hlasujte o najkrajší z obcí Michalovského okresu do 4. decembra (do 16:00 hod.). Následne vám prinesieme výsledky. Pozor, ak kliknete na názov obce, automaticky zahlasujete.

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii.

Erby obcí Michalovského okresu
75
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM