Kultúra

Iconito spojili folklór s popom: Ukazujú krásy našej krajiny i krojov, VIDEO

Skupina Iconito spája folklór s popom. V spolupráci s Folklórnym súborom Zemplín vytvorili novinku s názvom Korene, ktorá dala folklóru moderný šat. Majú aj videoklip, ktorý ukazuje krásy našej krajiny i krojov.

Ilustračný obrázok k článku Iconito spojili folklór s popom: Ukazujú krásy našej krajiny i krojov, VIDEO
Zdroj: Kristíán Dufinec a Iconito

„V klipe vidíme šesť výnimočných regiónov Slovenska s tým, čo je pre ne typické. Každý jeden však spája láska, vzťah muža a ženy, aj cit pre vlastné korene,“ informovala PR manažérka Eva Sládková. V klipe vystupuje šesť významných slovenských hercov, každý zosobňuje iný región.

Veľkolepý projekt

„Pesničkou štartujú Iconito & FS Zemplín veľkolepý projekt s rovnomenným názvom, ktorého cieľom je priblížiť tradície a folklór mladým ľuďom, ale tiež zahraničiu,“ dodala Sládková k zaujímavému hudobnému počinu skupiny mladých ľudí, ktorí majú v srdci lásku k folklóru.

Niektorí z členov Iconito účinkovali v minulosti aj vo FS Zemplín, čo vyústilo v prepojenie dvoch telies. Teraz predstavujú skladbu, ktorá približuje to, čo je typické pre šesť vybraných slovenských regiónov známych svojimi tradíciami. Autormi piesne sú Kristián Dufinec a Martin Rusnák, ktorí pieseň rovnako aj produkovali spoločne s Petrom Jakabom.

Hudba

Horehronie, Kysuce i Zemplín

„Dejovú líniu a odkaz projektu Korene môžeme vnímať v dvoch rovinách. V tej prvej sú nimi nástroje práce zasadené do im vlastného prostredia daného regiónu. Pri Myjave je ním roľníctvo, na Podpoľaní výroba fujár, na Horehroní drevorubačstvo, na Kysuciach a v Terchovej zasa furmanstvo i pastierstvo, pri Goraloch pltníctvo, no a napokon na Zemplíne vinárstvo,“ vysvetľuje líder Iconita Kristián Dufinec s tým, že druhou rovinou sú elementy života – práca (Myjava), tvorba i radosť zo života (Podpoľanie), smrť (Horehronie), rodina (Kysuce – Terchová), návrat domov, zmierenie (Goral) a napokon vojna, odlúčenie (Zemplín).

„No každý jeden z nich spája láska, vzťah muža i ženy i cit pre vlastné korene,“ dodal.

Iconito & FS Zemplín nakrútili k pesničke Korene aj pôsobivý klip. Podarilo sa im doň obsadiť hercov Mariána Slováka, Jána Grešša, Ľubomíra Pauloviča, Alfréda Swana, Františka Kovára a Vladimíra Jedľovského. Korene sú titulnou piesňou rovnomenného projektu, ktorou chcú obe telesá vzdelávať našincov aj zahraničie. Neskôr ho nadabujú aj do angličtiny a španielčiny.

Pozrite si VIDEOKLIP.

Zdroj: YouTube.com

Iconito

Hl. foto: archív

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM