Správy

Jela Timková z michalovského ochotníckeho divadla: Vznikla u nás veľmi dobrá partia

Jela Timková je jedna zo zakladajúcich členiek michalovského ochotníckeho Divadla pri fontáne. Prečítajte si s ňou rozhovor.

Ilustračný obrázok k článku Jela Timková z michalovského ochotníckeho divadla: Vznikla u nás veľmi dobrá partia
Zdroj: Dnes24.sk

Ochotnícky herec by mal byť tvorivý, otvorený iným názorom, zapálený pre vec a nesmie mu chýbať humor. „Podčiarkujem aj veľkú mieru zodpovednosti za seba a celý kolektív,“ uviedla Jela Timková, jedna zo zakladajúcich členiek michalovského Divadla pri fontáne, ktoré v tomto roku oslavuje svoju prvú päťročnicu.

Sebavyjadrenie

„Divadlo je mojím sebavyjadrením a všetkých tých ľudí, ktorých mám okolo seba. Úžasné na tom je, že vznikla veľmi dobrá partia ľudí, ktorí si rozumejú ľudsky, aj divadelne,“ priblížila kolektív hercov s tým, že ich spájajú nielen príbehy na javisku, „ale aj nitky osobných priateľstiev“.

Divadlo pri fontáne začalo písať svoju históriu v marci 2012. Z iniciatívy riaditeľky Mestského kultúrneho strediska (MsKS) Milady Tomkovej sa uskutočnil prvý konkurz, na ktorý prišlo 45 ľudí. Prijatí boli všetci, no niektorí to vzdali hneď na začiatku. Pre početný 28-členný súbor, v ktorom prevažovali ženy a boli zastúpené všetky vekové kategórie, bolo ťažké nájsť vhodnú hru. Herečky Katarína Varechová a Miriam Adamíková sa preto odhodlali napísať prvú veselohru.

43 divadelných predstavení

Pre premiéru Džina, pošli ďalšieho si vybrali ochotníci podľa nich magický dátum 12. 12. 2012. Predstavenie sa stretlo s veľkým záujmom verejnosti. „Diváci sa potešili, keď uvideli na javisku ľudí, ktorých bežne stretávajú na ulici. Učiteľky, úradníčky, žiačky, žiaci, študentky, lekárky a jeden výtvarník, to bol základ ochotníckeho Divadla pri fontáne, ktoré pôsobí pri MsKS Michalovce,“ priblížila Timková.

Michalovskí divadelníci odohrali v priebehu piatich rokov 43 divadelných predstavení, dvakrát pripravili recitačno-hudobné pásma, publiku sa predstavili celkom 52-krát. Spolupracujú tiež s Divadlom poézie Čiapka pri Súkromnej základnej umeleckej škole Talent-Um, niektorí účinkujúci sú totiž členmi oboch súborov. Pravidelne účinkujú na festivale nárečového divadla Mihaľovski deski, vystupovali tiež v Ruskom Keresture v Srbsku.

Divadlo pri fontáne pripravuje podľa Timkovej nové predstavenie, ktoré si diváci budú môcť po prvý raz pozrieť symbolicky 12. decembra.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Michaloviec a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM