Veronika Ondo-Cholewová Správy Rôzne

Koronavírus: Nemocnica sa pripravuje na masívnejší nárast pacientov, stopla plánované operácie

Michalovská nemocnica sa pripravuje na masívnejší nárast pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. Zastavila plánované operácie.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Nemocnica sa pripravuje na masívnejší nárast pacientov, stopla plánované operácie
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Michalovská nemocnica Svet zdravia sa pripravuje na masívnejší nárast pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. V piatok 13. 3. 2020 zastavili plánované operácie z dôvodu pripravenosti priestorov a kapacít ľudí v súvislosti so zvládnutím narastajúceho počtu pacientov s podozrením na COVID-19.

Pôrody prebiehajú

Ako pre náš spravodajský portál DNES 24 uviedla hovorkyňa siete ProCare a Svet zdravia Jana Fedáková, pôrody naďalej prebiehajú v nezmenenom režime, avšak na základe rozhodnutia hlavného hygienika SR z dôvodu zákazu návštev je pri pôrode zakázaná prítomnosť sprevádzajúcej osoby. Polikliniky tejto siete taktiež obmedzili v piatok výkon preventívnych prehliadok.

Všetky nemocnice siete momentálne zriaďujú samostatné priestory s cieľom oddeliť pacientov s podozrením a bez podozrenia na koronavírus. Tieto vyhradené priestory by mali mať podľa slov Fedákovej samostatnú prístupovú cestu a nebudú súčasťou urgentných príjmov alebo ambulancií pohotovostnej služby.

Cieľom je oddeliť pacientov s podozrením na koronavírus od ostatných pacientov a personálu. Novozriadené pracoviská budú výrazne vizuálne odlíšené a pacienti budú na ich umiestnenie upozorňovaní už pri hlavnom vchode.

Sú určené pre každého pacienta, ktorý vykazuje symptómy ochorenia vyvolaného koronavírusom. „Žiadame preto pacientov, ktorí tieto symptómy vykazujú, aby rešpektovali navigáciu a pohybovali sa výlučne v týchto priestoroch nemocnice či polikliniky,“ zdôraznila nemocnica.

Pandemický stav

Všetky nemocnice Svet zdravia sa tiež pripravujú na výnimočný pandemický stav a kontroluje sa pripravenosť jednotlivých pracovísk. „V rámci siete bol vytvorený krízový štáb, ktorý situáciu neustále monitoruje a prijíma nevyhnutné opatrenia na centrálnej úrovni. Strategicky pritom situáciu v rámci aktuálneho stavu vyhodnocuje v dvoch skupinách, a to pre východné a západné Slovensko,“ objasnila Fedáková.

Naďalej platí, že na všetkých pracoviskách sa dodržiava prísny hygienicko-epidemiologický režim a zdravotníci sú v zmysle nariadení hlavného hygienika SR opakovane preškoľovaní v pravidlách pri kontakte s pacientmi s respiračnými ochoreniami.

Až do odvolania tiež platí prísny zákaz návštev na lôžkových oddeleniach. Pracoviská sú tiež priebežne zásobované ochrannými pracovnými prostriedkami, aby mali vytvorené dostatočné zásoby.

Nonstop linka

„Od piatka minulého týždňa sme zriadili pre verejnosť nonstop infolinku ku koronavírusu,“ uviedla Fedáková. Na telefónnom čísle 02/32323838 pacientom z celého Slovenska 24 hodín denne poradia vyškolení pracovníci, ako ďalej postupovať, ak majú príznaky respiračného ochorenia. Linka za týždeň svojho fungovania prijala vyše 1000 hovorov.

Jediné infektologické pracovisko siete Svet zdravia v Michalovciach doteraz hospitalizovalo 20 pacientov s podozrením na koronavírus. U žiadneho z nich sa dosiaľ ochorenie nepotvrdilo.

„Radi by sme tiež apelovali na verejnosť, aby si uvedomila, že túto situáciu zvládneme iba vďaka maximálnemu úsiliu a nasadeniu zdravotníkov po celom Slovensku. Chceme preto pacientov poprosiť, aby personálu vyjadrili podporu najmä svojím zodpovedným a empatickým prístupom,“dodali na záver z nemocnice.

Pozrite si nižšie našu nemocnicu na starých fotografiách.

FOTO: Takto vyzerala michalovská nemocnica pred mnohými rokmi
4
Galéria
Zdroj: Michalovce/Svet zdravia

Hl. foto: archív

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM