Veronika Ondo-Cholewová Samospráva

Kraj prispeje na výstavbu športového areálu v Michalovciach

Milión eur poputuje v budúcom roku na výstavbu troch športových areálov v Michalovciach a v susedných Košiciach. Pribudnúť by mali aj dva skateparky.

Ilustračný obrázok k článku Kraj prispeje na výstavbu športového areálu v Michalovciach
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Rozpočet nášho kraja ovplyvnia v budúcom roku viaceré opatrenia Národnej rady SR. Župa príde o približne 12 miliónov eur. Poslanci Košického samosprávneho kraja schválili na poslednom zasadnutí v tomto roku, ktoré sa konalo 9. decembra, návrh rozpočtu župy pre roky 2020 až 2022.

Kraj plánuje v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom vo výške 263 miliónov eur. Najviac peňazí pôjde na stredné školstvo, autobusovú dopravu, cesty, mosty a sociálne služby.

Mosty

Na výstavbu cyklistickej infraštruktúry, správu, údržbu a opravy ciest a mostov v kraji  vyčlenila župa spolu 38 miliónov eur. Z vlastných zdrojov KSK predstavujú najvyššiu položku mosty, ktoré boli dlhodobo zanedbávané. Kraj chce v budúcom roku opraviť 22 z nich.

„Osobitne budú riešené mosty konštruované z nosníkov typu Vloššák. Ak mimoriadne kontroly, ktoré kraj v súčasnosti realizuje, preukážu, že sú v havarijnom stave, ich rekonštrukcia bude riešená prioritne. Na rekonštrukcie ciest sa z eurofondov plánujeme vyčerpať takmer 10 miliónov eur,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Šport

Skoro polovica krajského rozpočtu pôjde do školstva. Okrem bežných opráv chce kraj v budúcom roku realizovať aj rekonštrukciu jedenástich budov župných škôl vrátane škôl v historickom centre Košíc. Naplánované sú aj rekonštrukcie piatich stredoškolských internátov.

Položkou, ktorá pribudla v roku 2019, je šport. Milión eur poputuje v budúcom roku na výstavbu troch športových areálov v Košiciach a v Michalovciach. Pribudnúť by mali aj dva skateparky.

Župa bude pokračovať v zlepšovaní sociálnych služieb. 33 miliónov eur je vyčlenených na prevádzku zariadení sociálnych služieb, pričom osem z nich prejde v budúcom roku opravou. Kultúrne zariadenia spadajúce pod župu si rozdelia 17 miliónov eur. Okrem nových expozícií, zbierkových predmetov či kníh sa návštevníci môžu tešiť na vynovené priestory divadla, múzeí či osvetových stredísk.

Zníženie dlhu

Dlh Košického kraja sa za posledných päť rokov znížil o viac než polovicu. „Kým v roku 2015 bola celková zadlženosť kraja 40,53 percent, k októbru tohto roka sa znížila na 15,39 percent. V číslach to znamená zníženie zadlženosti kraja zo 67 000 000 eur na 30 650 000 eur,“ doplnil Trnka. Najväčšiu položku predstavuje úver Európskej investičnej banky, ktorý je aktuálne vo výške 29 900 000 eur.

Rozpočet kraja v roku 2020 bude „chudobnejší“ o približne 12 miliónov eur. Dôvodom je rozpočet verejnej správy, ktorý priniesol viaceré opatrenia Národnej rady SR. Prvým je zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane z príjmov fyzických osôb, ktorý župu na strane príjmov oberie o zhruba 6 miliónov eur.

Pomoc Prešovu

Ďalších 4,5 milióna eur bude stáť zvýšenie tarifných miezd zamestnancov vo verejnej správe. Župa zamestnáva vo svojich organizáciách viac než 6-tisíc ľudí, pričom nárast tarifných miezd od. 1. januára 2020 predstavuje 10 percent. Príspevok na rekreáciu zamestnancov môže vyjsť župu až na 1,5 milióna eur.

Závisieť to bude od toho, koľko zamestnancov a v akej výške si nárok uplatní. Poslanci Košického samosprávneho kraja schválili aj poskytnutie nenávratnej finančnej pomoci vo výške 100 000 eur mestu Prešov.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Pozrite si vo videu aj Vianočné trhy v Košiciach 2019.

Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM