Ondrej Petričko Rôzne

Kúpať sa budeme môcť aj v prírode: Tieto vodné plochy v kraji odporúčajú hygienici

Hygienici z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) zverejnili zoznam vodných plôch v prírode, ktoré sú podľa nich vhodné na kúpanie v nadchádzajúcej sezóne. Do zoznamu sa v Košickom kraji dostali strediská na Zemplínskej šírave, Vinianske jazero aj Bukovec.

Ilustračný obrázok k článku Kúpať sa budeme môcť aj v prírode: Tieto vodné plochy v kraji odporúčajú hygienici
Foto: Ondrej Petričko / Zdroj: Dnes24.sk

Letná sezóna už klope na dvere a príjemné letné teploty už dnes lákajú ľudí vykúpať sa vo vodách lokalít v prírode. Hygienici z ÚVZ SR tento rok zatiaľ odporučili a ako vhodné na kúpanie vyhodnotili 32 vodných plôch, z toho v Košickom kraji 7.

V nevhodných vodách môže číhať nebezpečenstvo

Vytvorenie tohto zoznamu je veľmi dôležité, pretože kúpanie v prírode so sebou prináša množstvo rizík. Pri kúpaní vo voľnej prírode sa ľudia dostávajú do kontaktu s množstvom mikroorganizmov, ktoré môžu ohroziť ich zdravie. „Najzávažnejšie sú mikroorganizmy spôsobujúce črevné nákazy, predovšetkým pôvodcovia dyzentérie, bakteriálnych a vírusových gastroenteritíd, vírusovej hepatitídy typu A, ale aj brušného týfusu, paratýfusu a leptospiróz,“ priblížila doktorka Margaréta Sláčiková, z odboru epidemiológie ÚVZ SR.

Mohlo by sa zdať, že je preto lepšie vyhnúť sa prírodným kúpaliskám a radšej uprednostniť bazén s chlórovanou vodou. No nie je to celkom pravda. „Na kúpaliskách môže byť voda nebezpečná, keď sa nedodržiavajú zásady hygieny prevádzky, prekračuje sa ich kapacita, keď sa voda nedostatočne vymieňa a chlóruje. Svoj podiel na zhoršenej kvalite vody majú aj samotní návštevníci, ktorí nedodržiavajú nariadenia prevádzkovateľov kúpalísk, nepoužívajú WC a sprchy pred vstupom do bazénov, príp. navštevujú kúpaliská, aj keď vedia, že trpia prenosným ochorením,“ povedala epidemiologička.

Nepríjemné nástrahy

Naproti tomu v jazerách a väčších vodných plochách nie je taká koncentrácia kúpajúcich sa ako v bazénoch. Tu však nie je možná dezinfekcia. „Nebezpečná situácia vzniká pri masívnej kontaminácii vody presakovaním kanalizácie, trativodov žúmp, nehovoriac o priamom vypúšťaní splaškových vôd do riek a jazier,“ dodala.

Z vody do organizmu ľudí mikroorganizmy prenikajú rôznymi cestami, napr. prehltnutím, vdýchnutím aerosolu, cez spojivky a iné sliznice, cez poškodenú, ale i zdravú kožu.

Kompletný zoznam prírodných kúpalísk odporúčaných hygienikmi v našom kraji:

Lokalita Obec Začiatok KS Koniec KS
Vinianske jazero Vinné 20.6.2013 31.8.2013
Zemplínska šírava – Biela hora Vinné 20.6.2013 31.8.2013
Zemplínska šírava – Hôrka Vinné 20.6.2013 31.8.2013
Zemplínska šírava – Medvedia hora Kaluža 20.6.2013 31.8.2013
Zemplínska šírava – Kamenec Klokočov 20.6.2013 31.8.2013
Zemplínska šírava – Paľkov Kusín 20.6.2013 31.8.2013
Pod Bukovcom Bukovec 15.6.2013 15.9.2013
  • KS – kúpacia sezóna
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM