Rôzne

Lekárka Katarína Varechová z michalovskej nemocnice radí: Ako zvládnuť koronavírus doma?

Doma sa lieči väčšina ochorení s ľahkými príznakmi. Pri súčasnom náraste ochorení a preťažení nemocníc bude čoraz dôležitejšie prekonať ochorenie v domácom prostredí.

Ilustračný obrázok k článku Lekárka Katarína Varechová z michalovskej nemocnice radí: Ako zvládnuť koronavírus doma?
Zdroj: Svet zdravia

U veľkej časti pacientov môže prebehnúť ochorenie bezpríznakovo. Medzi ľahké príznaky COVID-19 radíme: strata čuchu a chuti, teploty do 38 st. C, bolesti kĺbov, krížov, svalov, celkovú slabosť, precitlivelosť pokožky hlavy na dotyk, pocit akoby ma „boleli vlasy“, úporné bolesti hlavy, bolesť hrdla, suchý kašeľ, bolesť na hrudníku v súvislosti s kašľom, občas nádcha, niekedy aj bolesti brucha a hnačka, najmä v úvode ochorenia.

Vážne príznaky sa objavujú u oslabených pacientov: dýchavica, vysoké horúčky, výraznejšia bolesť na hrudi. Príznaky trvajú zvyčajne 5 až 7 dní, ale často aj dlhšie. Je potrebné dodržiavať pokoj na lôžku, izolovať sa od ostatných členov domácnosti. Zásady izolácie nájdete zhrnuté na stránke koronagov.sk. Samozrejme, sú domácnosti, najmä s malými deťmi, kde tieto zásady nie je možné zachovať, ale aj tu je možné nosiť aspoň rúško, často ho vymieňať a umývať si ruky.

Pri bezpríznakovom priebehu ochorenia je dobré užívať vitamíny a prípravky na podporu imunity, neprepadať panike a myslieť na svoje duševné zdravie.

Aké lieky je vhodné užívať pri teplote alebo kašli?

„Pri teplote odporúčam užívať lieky proti teplote ako paracetamol, ibuprofen, prípadne Novalgin, prípadne ich aj striedať. Neodporúčam prípravky typu Coldrex a pod., pretože prinášajú síce rýchlu úľavu, ale obsah prídavných látok môže organizmus zaťažovať,“ MUDr. Katarína Varechová, všeobecná lekárka pre dospelých, Nemocnica Svet zdravia Michalovce, dodáva, že v prípade, že neviete zraziť teplotu liekmi, je dobré skúsiť tiež studené obklady do slabín, na čelo, či spánky, či potieranie tela hubou namočenou vo vlažnej vode, ale iba ak je to tolerované.

Pri kašli užívame antitusiká podľa typu kašľa, niekedy postačí aj obyčajný Stoptussin. Pri úpornom kašli môže lekár predpísať aj Codein. Na predpis lekára môžete na podporu imunity užívať aj Isoprinosine. Antibiotiká zvyčajne nie sú potrebné, ale lekár môže odporučiť ich podanie podľa situácie a pacienta. Dbajte najmä na dostatočný pitný režim najmä vo forme teplých tekutín.

„Teploty môžu trvať aj týždeň a viac dní. Preto je dôležité nedovoliť, aby sa organizmus vplyvom horúčky vyčerpal a dehydratoval. Aj teploty okolo 38 st. C je potrebné znížiť, ak trvajú dlho. Teplotu treba pravidelne merať a lieky proti teplote podávať aj pravidelne, aby teplota nevystúpila nad 38 st. C.“

Nezabudnite sa poctivo hydratovať. Radšej často po malých dávkach, ak treba aj slamkou, lyžičkou. Zvlásť dôležité je to u ľudí, ktorí sú starší ako 70 rokov a liečia sa na choroby ako: chronické srdcové zlyhávanie, cukrovka, demencia, porucha krvnej zrážanlivosti, prekonali cievnu mozgovú príhodu, pľúcnu embolizáciu, majú chronické pľúcne ochorenia, onkologické ochorenie, sú obézni.

Ako zistím, že pijem málo?

„Pre posúdenie dehydratácie sledujeme množstvo a farbu moča – malé porcie a tmavý moč bývajú pri nedostatočnej hydratácii. Prípadne u seniorov vážime plienky, moč môžeme odmerať aj v nádobe,“ vysvetľuje lekárka.

Pri dlhšie trvajúcej teplote je nutné upraviť tiež chronickú liečbu krvného tlaku či cukrovky. Pri liekoch na tlak sa orientujeme podľa výšky aktuálneho krvného tlaku. Ten môže vplyvom horšej hydratácie pri horúčkach klesať, potom takéto lieky nepodávame. Rovnako je to s liekmi na „odvodnenie“, resp. močenie – pri dehydratácii ich nepodávame. Sledujeme však vznik opuchov a dýchanie – počet dychov za minútu alebo zadýchavanie sa.

Ak je pacient diabetik, glukometrom odsledujeme hladinu cukru. Stav alebo vysadenie liekov konzultujeme telefonicky s ošetrujúcim lekárom, ktorý môže odporučiť ďalšie postupy.

Kedy pacient potrebuje nemocničnú starostlivosť?

Nemocničnú starostlivosť a rýchlu zdravotnú pomoc váš blízky potrebuje, ak: sa mu náhle zmení vedomie, veľmi rýchlo (viac ako 20/min) a plytko dýcha, ak dýchavica vznikne náhle alebo sa prudko zhorší, ak výrazne poklesne tlak (zvyčajne pod 100–90/60 mmHg) a tento pokles pretrváva, prestane močiť alebo sa pridružia iné výrazné príznaky.

Ochorenie môže mať aj dvojfázový priebeh, kedy sa príznaky najprv zlepšia a potom sa vrátia aj s väčšou intenzitou. Preto je dôležité dodržať pokojový režim aj pri zlepšení a pri takomto zhoršení kontaktovať lekára. Celkovo môže po ochorení pretrvávať dvoj- i viactýždňová slabosť, únava i zadýchavanie, aj keď sa nezistil počas ochorenia zápal pľúc.

„Pri dlhšie trvajúcich ťažkostiach je vhodné aj došetrenie cestou pľúcnej ambulancie na vylúčenie neskorých následkov ochorenia. Aj po prekonaní ochorenia zostaňte obozretní, o dĺžke a intenzite prekonanej imunity ešte nemáme dostatočné vedomosti, najbližšie tri mesiace však už môžete prežiť s pocitom, že koronavírus vás už pravdepodobne nepotrápi,“ túto radu pre vás pripravila MUDr. Katarína Varechová, všeobecná lekárka pre dospelých, Nemocnica Svet zdravia Michalovce.

Koronavírus v Michalovciach

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM