Samospráva

Michalovce by chceli pre Rómov vybudovať automaty na vodu. Kde by mali pribudnúť?

Mesto chce zlepšiť prístup k pitnej vode v marginalizovanej rómskej komunite.

Ilustračný obrázok k článku Michalovce by chceli pre Rómov vybudovať automaty na vodu. Kde by mali pribudnúť?
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Mesto Michalovce by chcelo v lokalite obývanej rómskym obyvateľstvom vybudovať automaty na pitnú vodu.

Výdajné automaty

Zámer uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok v rámci výzvy „Poskytovanie podpory fyzickej, ekonomickej a sociálnej regenerácie zanedbaných komunít v mestských a vidieckych oblastiach so zameraním na podporu prístupu k pitnej vode v prostredí MRK“ odobrili mestskí poslanci na svojom augustovom zasadnutí.

Ako vyplýva z dôvodovej správy k schválenému materiálu, v prípade úspechu žiadosti vzniknú na Mlynskej ulici, kde žije približne 1 600 obyvateľov patriacich k marginalizovaným rómskym komunitám (MRK), štyri výdajné automaty na pitnú vodu.

„Náklady na výstavbu pozostávajú z vybudovania vodovodnej prípojky, NN prípojky, vodomerných šácht, meračov a samotných zariadení výdajných automatov,“ uvádza dokument, pričom celkové oprávnené náklady vyčíslil na 71 326 eur, spolufinancovanie mesta by malo predstavovať sumu 3 566 eur.

Lepšia dostupnosť

Ako uviedla Marcela Andréová z odboru komunikácie, marketingu a kultúry mestského úradu, dôvodom snahy mesta nie je absencia pitnej vody v lokalite, ale úsilie o jej lepšiu dostupnosť. „Ide o rozšírenie možností prístupu k pitnej vode aj na verejnom priestranstve lokality a pre tých, ktorí by sa v lokalite vyskytovali iba prechodne, alebo mali technický problém prístupu k pitnej vode z vlastného pričinenia,“ uviedla.

V súčasnosti nie sú od dodávok vody v oblasti odpojení žiadni obyvatelia aj napriek tomu, že sa medzi nimi nachádzajú i neplatiči.

Foto: ilustračné

Udalosti na Slovensku

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM