Rôzne

Michalovce umením búrajú hranice: Stáť ich to bude vyše milióna

Michalovce chcú zvýšiť návštevnosť galérií a vtiahnuť ľudí do kultúrneho diania inovatívnymi tvorivými formami. Plánujú aj zahraničné spolupráce.

Ilustračný obrázok k článku Michalovce umením búrajú hranice: Stáť ich to bude vyše milióna
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Michalovce spolu s ukrajinským Užhorodom a maďarským Novým Mestom pod Šiatrom zapojilo do projektu Through Art we Ruin Borders – Umením búrame hranice. Má pomôcť zachrániť národné kultúrne pamiatky v slovenskom a ukrajinskom partnerskom meste.

„Ambíciou projektu je zvýšiť návštevnosť galérií, vtiahnuť ľudí do kultúrneho diania inovatívnymi tvorivými formami, zvýšiť informovanosť o susedných regiónoch Zemplín, Zemplén a Zakarpatie,“ uvádza samospráva na svojom webovom sídle s tým, že projektové aktivity budú realizované v troch rovinách.

Rekonštrukcia pamiatky Zlatý býk

„Prvá rovina bude vytvorenie mestských galérií a turistických informačných centier rekonštrukciou a vybavením národných kultúrnych pamiatok. V našom meste sa uskutoční komplexná rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Zlatý býk,“ uviedla vedúca odboru komunikácie, marketingu a kultúry mestského úradu Iveta Palečková. Budova sa má podľa jej slov premeniť na mestskú galériu prepojenú s turistickým informačným centrom.

„Druhá rovina zahŕňa realizáciu cezhraničných podujatí v oblasti umenia a kultúry,“ opísala Palečková ďalší rozmer projektu. Okrem ôsmich výstav uvedených v zrekonštruovaných priestoroch u všetkých partnerov projektu má ísť aj o cezhraničné tvorivé dielne prístupné širokej verejnosti a tiež o sochárske a maliarske plenéry umelcov.

Cestovný ruch

„Záverečná časť projektu bude pozostávať zo zabezpečenia inovatívnych informačných kanálov a produktov cestovného ruchu. Tu sa plánuje vytvoriť smart mobilná aplikácia, filmový dokument História a súčasnosť spoločného regiónu a vytvorenie turistických sprievodcov, komplexných balíkov služieb,“ uzavrela Palečková s tým, že ukončenie projektu je naplánované na október 2020.

Celkové náklady na projekt Umením búrame hranice sú 1 296 729 eur, výška grantu predstavuje sumu 998 750 eur.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Pozrite si vo fotogalérii nižšie aj Michalovčana Petra Králika a jeho diela.

Pozrite si aj archívnu galériu Michalovčana Petra Králika a jeho diela
4
Galéria
Zdroj: TASR

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM