Finančná pomoc sladovni z minulého storočia: Vytvorí aj pracovné príležitosti
História sladovne na Zemplíne siaha až do minulého storočia. Aktuálne plánuje niekoľko zaujímavých noviniek. Finančne má pomôcť aj štát.
História Sladovne v Michalovciach siaha do šesťdesiatych rokov minulého storočia, keď sa rozhodlo o jej výstavbe v rámci projektu intenzifikácie Východoslovenskej nížiny. Po piatich rokoch výstavby začala produkovať prvý slad v roku 1965 a odvtedy je typickou súčasťou potravinárskeho priemyslu Zemplína.
Aktuálne môže akciová spoločnosť Sladovňa Michalovce dostať na intenzifikáciu výroby investičný stimul do výšky 766 112 eur vo forme úľavy na dani z príjmu. Investície do novej prevádzky, ktorou sa zvýši produkcia sladu z 41 000 ton v roku 2017 na plánovaných 61 000 ton, dosiahnu 7,66 milióna eur a spoločnosť vytvorí päť nových pracovných miest. Vyplýva to z materiálu, ktoré v utorok ministerstvo hospodárstva predložilo na rokovanie vlády.
Najmä z východu
Slad je najvýznamnejšou exportnou komoditou agropotravinárskeho priemyslu v SR a jeho výroba je za posledných 10 rokov stabilná. Z celkového objemu sladu vyrobeného na Slovensku sa 80 % exportuje na zahraničné trhy.
Sladovňa Michalovce je pritom jedným z najvýznamnejších domácich producentov sladu. Ročne spracuje viac ako 50 000 ton sladovníckeho jačmeňa, ktorý mu dodáva viac ako 120 poľnohospodárskych podnikov predovšetkým z východného Slovenska.
Strategická poloha
Vďaka vysokej kvalite finálneho výrobku a strategickej polohe v blízkosti hraníc s Ukrajinou, Maďarskom a Poľskom smeruje veľká časť produkcie na export.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí sedem sladovní s celkovou kapacitou cez 260 000 ton sladu ročne. Michalovská sladovňa si už niekoľko rokov udržiava stabilný 16 % podiel na trhu výrobcov sladu a je tretím najväčším producentom sladu za Heineken Slovensko Sladovne s podielom 42 % a Lycos – Trnavské sladovne s podielom 27 %.
Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.
Pozrite si aj archívne zábery zo sladovne.
Hl. foto: ilustračný