Rôzne

Michalovskí študenti pripravili nielen francúzske fondue: Budú sa vám zbierať slinky

Študenti v Michalovciach prezentovali prípravu rôznych tradičných európskych jedál. Francúzske syrové fondue, studenú bulharskú polievku tarator, írske jahňacie kotlety, nechýbali ani bryndzové halušky...

Ilustračný obrázok k článku Michalovskí študenti pripravili nielen francúzske fondue: Budú sa vám zbierať slinky
Zdroj: TASR

V rámci podujatia Európa na tanieri, ktoré sa vo štvrtok konalo v Michalovciach, si študenti mohli vyskúšať prípravu rôznych tradičných európskych jedál. Prezentovali napríklad francúzske syrové fondue, studenú bulharskú polievku tarator, írske jahňacie kotlety, či talianske tiramisu.

Špeciality krajín

„Cieľom tohto podujatia je prezentovať špeciality krajín EÚ, keďže tento rok máme Európsky rok kultúrneho dedičstva. V rámci neho sa snažíme upozorniť na to, že európske kultúrne dedičstvo nie sú len hrady, zámky, múzeá, kultúrne zariadenia alebo náš folklór, ale je to aj naša gastronómia,“ uviedol jeden z organizátorov akcie Štefan Zachariáš z informačnej kancelárie Europe Direct Košice.

Európsky priestor bol podľa jeho ďalších slov stále prepojený. „Takže aj naši predkovia si vymieňali tieto recepty,“ poukázal napríklad na rumunské samale, ktoré na Slovensku poznáme pod názvom holubky, alebo plnený kapustný list.

Spomenul, že Európska komisia vydala publikáciu, v ktorej sú zozbierané všetky recepty národných tradičných jedál. „Z tejto publikácie sa mohli študenti inšpirovať pri príprave pokrmov,“ doplnil.

Tradičné jedlá

Jedlá pripravili žiaci Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Michalovciach. „My sa orientujeme v poslednom období na tradičné regionálne jedlá, jednak naše, ale aj zahraničné, a tiež rôzne úpravy tak, aby to bol krásny moderný dizajn na tanieri, aby boli žiaci inšpirovaní,“ vysvetlil jej riaditeľ Miroslav Sivý.

Podľa jeho ďalších slov dá študentom takáto akcia veľmi veľa. „Majú možnosť vždy skúšať rôzne zaujímavé veci, a tým sa odhaľujú talenty.“

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z MIchaloviec a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM