Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Morské oko láka návštevníkov cez pracovné dni okolo obedu

Do Vihorlatských vrchov k jazeru Morské oko zavítalo tisíce návštevníkov. Ich počet výrazne stúpol, pribudlo aj viac cyklistov.

Ilustračný obrázok k článku Morské oko láka návštevníkov cez pracovné dni okolo obedu
Zdroj: Peter Karackaj

Počas roka 2019 zavítalo do územia Vihorlatských vrchov k jazeru Morské oko 45 279 návštev­níkov. V porovnaní s rokom 2018 počet návštevníkov v území výrazne stúpol, aj cyklistov zavítalo do územia viac.

Viac cyklistov

Ako zverejnila Správa Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, Morské oko patrí k najviac navštevovaným prírodným lokalitám na východe Slovenska. Zároveň je aj východiskom pre mnoho túr a návštev do chránených území vo Vihorlatských vrchoch.

„V apríli 2016 Správa CHKO Vihorlat nainštalovala automatický sčítač cyklistov a chodcov, ktorý zaznamenáva počty a smer pohybu peších a cyklistov s elimináciou áut,“ prezradili ochranári.

V roku 2019 navštívilo Národnú prírodnú rezerváciu Morské oko spolu 45 279 návštev­níkov, z toho bolo 1 903 cyklistov. Počas letnej turistickej sezóny (LTS) navštívilo lokalitu 28 523 návštev­níkov, z toho 1 171 cyklistov. Oproti predošlému roku navštívilo lokalitu o 3 749 návštev­níkov viac, pričom cyklistov bolo o 71 viac.

Najnaštevovanejšie dni

Najsilnejším dňom počas roka bol 21. apríl (veľkonočná nedeľa), keď Morské oko navštívilo 862 návštevníkov, z toho bolo 27 cyklistov. Najsilnejším dňom počas letnej turistickej sezóny bol 10. august (sobota) – 742 návštevníkov, z toho bolo 35 cyklistov.

Najviac cyklistov prišlo na lokalitu 1. júna (sobota) – 61 a počas letnej turistickej sezóny to bol 5. júl (piatok) a 18. august (nedeľa), keď lokalitu navštívilo zhodne po 38 cyklistov.

Najnavštevovanejšou hodinou počas roka cez pracovné dni bola pre turistov 11. hodina a pre cyklistov 12. hodina.

Cez víkendy to bola 16. hodina pre turistov a 12. hodina pre cyklistov. Počas LTS prichádzali počas pracovných dní turisti najčastejšie o 11. hodine, cyklisti o 13. hodine. Cez víkendy turisti o 16. hodine a cyklisti o 12. hodine.

OBRAZOM: Cesta k Morskému oku
6
Galéria
Zdroj: FB/Naše Morské oko
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM