Rôzne

Na Brekovskom hrade sa makalo aj tento rok: Nadšenci majú so stredovekou stavbou ešte veľké plány!

V areáli Brekovského hradu sa aj v tomto roku zrealizovalo množstvo stavebných prác zameraných na jeho záchranu. Obnova ruín stredovekej stavby však nie je podľa miestnych nadšencov ešte ani zďaleka ukončená.

Ilustračný obrázok k článku Na Brekovskom hrade sa makalo aj tento rok: Nadšenci majú so stredovekou stavbou ešte veľké plány!
Zdroj: TASR

Tohtoročnú konzerváciu poškodených hradných múrov podobne ako vlani podporilo finančne Ministerstvo kultúry SR. Vďaka spolupráci občianskeho Združenia na záchranu Brekovského hradu (ZNZBH) a úradu práce si tam našlo zamestnanie 23 ľudí.

Zmenený celkový pohľad

„Podarilo sa nám spoločne opraviť jeden z hlavných múrov, čím sme zmenili celkový pohľad na hrad. Vyčistili sme miestnosť na hornom hrade, opravili tamojšiu klenbu a domurovali ďalší múr. Pri spodnej bráne sme zasa opravili dve steny a začali s opravou klenby podľa fotografií, ktoré sa nám zachovali zo 60. a 70. rokov minulého storočia,“ priblížil výsledky tohtoročnej rekonštrukcie predseda ZNZBH Stanislav Macinský.

Murárska sezóna na hrade je už podľa jeho slov v týchto dňoch ukončená, momentálne tam prebiehajú ešte terénne úpravy a kladenie kameňa v hornej časti hradného areálu. V stavebných prácach chcú podľa Macinského slov pokračovať aj na budúci rok. „Zatiaľ sa nám podarilo zrekonštruovať štyri delové strieľne, máme ďalej v pláne aj obnovu strieľní na pušky a ďalšieho muriva.“

O rok aj informačné centrum

ZNZBH chce počas nadchádzajúcej sezóny vybudovať v areáli hradu zároveň menšiu drevenú stavbu, ktorá by plnila funkciu informačného centra. Bola by zároveň „kanceláriou“ turistického sprievodcu a miestom prezentujúcim zaujímavé nálezy objavené počas rekonštrukcie a archeologických výskumov hradného areálu.

Historické artefakty

Tento rok nebol až taký bohatý na historické artefakty ako uplynulé sezóny, keď tu objavili počas výskumov časti keramiky, neskorogotických a renesančných kachlíc s rastlinnými a živočíšnymi motívmi či kamennú delovú guľu alebo projektily do ručných palných zbraní. „V tejto sezóne sme akurát našli veľké ostenie s pekným kvetinovým ornamentom,“ podotkol Macinský.

Jednu zimu strávil na hrade aj Matej Korvín

Brekovský hrad, situovaný na úpätí Ondavskej vrchoviny, chátra od protihabsburských povstaní. Na spomínanom mieste stojí od sklonku 13. storočia. Spolu s podobnými stredovekými stavbami v okolí patril kedysi do sústavy strážnych hradov na uhorsko-poľskej ceste. Zaujímavosťou je, že na Brekovskom hrade prebýval počas jednej zimy uhorský kráľ Matej Korvín, o niečo neskôr sa tu zastavil aj poľský kráľ Ján III. Sobiesky.

Foto: letecká snímka Brekovského hradu

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM