Rôzne

NÁDHERA na skok od Michaloviec: Neváhajte a nazbierajte si levanduľu aj vy!

Atmosféru Provensálska môžete zažiť aj neďaleko Michaloviec. Ak si však chcete nazbierať voňavú levanduľu, mali by ste sa poponáhľať.

Zdroj: Dnes24.sk

Levanduľovú farmu v obci Trnava pri Laborci v Michalovskom okrese navštevuje verejnosť najmä pre relax. Počas víkendu (18. – 19. 6.) tu tiež oficiálne začali so samozberom. Potvrdila to majiteľka farmy Jozefína Badidová.

Upokojujúci bzukot

„Pre ľudí je levanduľa zaujímavá hlavne tým, že si tu môžu oddýchnuť, zrelaxovať sa, máme tu veľa včiel, ich bzukot pôsobí upokojujúco,“ ozrejmila.

Levanduľové pole s rozlohou 3,5 hektára s približne 76 000 rastlinami je pre verejnosť atraktívne po rozkvitnutí od polovice júna. Najviac návštevníkov tu zaznamenávajú cez víkendy.

Prečítajte si tiež

Veľa možností využitia

Podľa Badidovej slov si pestovanie levandule lekárskej vyžaduje najmä zásaditú pôdu a slnečné stanovisko, starostlivosť o ňu spočíva v pravidelnom pletí buriny. Rastliny na farme sú staré štyri roky, samozber tu realizujú premiérovo.

„Tento druh levandule sa môže používať aj v kuchyni. Ľudia to používajú najviac na výrobu sirupu alebo na sušenie do vrecúšok, na ozdobu, macerovanie, má veľa využití,“ doplnila.

Samozbery pomaly končia. Poslednú možnosť budete mať počas najbližšieho víkendu od 8.00 do 20.00 hodiny. V pondelok 4. júla sa bude zbierať v čase od 10.00 do 20.00 a v utorok 5. júla od 8.00 do 20.00 hodiny.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Levanduľová farma v Trnave pri Laborci
10
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM