Rôzne

Nevidiaci a slabozrakí v Michalovciach: Venujú sa spevu i ručným prácam

Členovia Základnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Michalovciach sa spoločne stretávajú pri speve i tvorivých dielňach. Už približne 45 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Nevidiaci a slabozrakí v Michalovciach: Venujú sa spevu i ručným prácam
Zdroj: TASR

Podľa slov dlhoročnej predsedníčky Základnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ZO ÚNSS) v Michalovciach Márie Lorincovej v organizácii už takmer 15 rokov funguje spevácka skupina Nádej, ktorá so svojím repertoárom vystupuje na rôznych miestnych i celoslovenských spoločenských a kultúrnych akciách. V tomto roku získala na 13. ročníku súťažnej prehliadky Srdce ako dar v Michalovciach dokonca prvé miesto v jednej z viac ako desiatich kategórií.

Ručné práce

Medzi aktivity, ktoré členovia vykonávajú, patria aj ručné práce. „Tvoríme najmä papuče pre deti i dospelých, ale aj ružence či ihelničky,“ vymenovala predsedníčka. Výrobou sa prispôsobujú aj rôznym sviatkom. Počas Vianoc tvoria vence či ozdoby, Veľká noc ich zas inšpiruje k tvorbe vajíčok, ale aj iných dekorácií s touto tematikou. Organizujú tiež šachový turnaj v rámci kraja. „Keď sme boli mladší, robievali sme aj rôzne akadémie či večierky, napr. pri príležitosti dňa nevidiacich,“ dodala. Členovia organizácie sa stretávajú pravidelne v utorok a štvrtok.„Posedíme si pri kávičke, porozprávame sa, zaspievame si,“ priblížila predsedníčka s tým, že hovoria aj o tom, aké podujatie by mohli spoločne absolvovať.

Spolupracujú aj s lekármi

Podľa slov predsedníčky sa veľmi radi stretávajú. „Máme medzi sebou aj zdravých priateľov, ktorí nám pomáhajú. Povieme si o všetkých starostiach i problémoch, ale sa aj potešíme vtipom či príhodami zo života,“ doplnila. Športové a vzdelávacie aktivity vykonávajú v spolupráci s inými organizáciami. Lorincová tvrdí, že mladí ľudia o členstvo v organizácii nemajú veľmi záujem. V tejto súvislosti ZO spolupracuje aj s lekármi. Členovia majú totiž k dispozícii aj poradenstvo, a to v pondelok a piatok. Organizácia má v súčasnosti približne 50 členov. Veková kategória sa pohybuje od 30 do 70 rokov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z MIchaloviec a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM