Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Nové info o špacírkach po stopách filmu Čiara: Bude to výlet, ktorý si nenechajte ujsť!

Zaujímavé a tentokrát naozaj netradičné špacírky vás prevedú miestami, kde sa nakrúcal a vznikal film Čiara. A historici vám prezradia, čo ste možno nevedeli.

Ilustračný obrázok k článku Nové info o špacírkach po stopách filmu Čiara: Bude to výlet, ktorý si nenechajte ujsť!
Zdroj: TASR

Už onedlho sa môžete tešiť na interesantný septembrový výlet. Nutné je si však rezervovať vopred miesto. A čo sa vlastne chystá? Pôjde skutočne o atraktívny program a to konkrétne spoznávanie miest z filmu Čiara pod vedením skúsených historikov. Takéto čosi môžu záujemcovia zažiť v piatok 15. septembra.

Lokality na Zemplíne

Film Čiara sa nakrúcal na viac než 40 rôznych miestach, prevažne na východnom Slovensku, napríklad v obciach Ubľa, Tibava či Zemplínske Hámre a západe Ukrajiny v Užhorode či Perechyne, vrátanie niekoľkých rôznych lokalít v Bratislave. Špecializované Špacirki po okoľici po stopách filmu Čiara budú zamerané na lokality nakrúcania na Zemplíne.

Trasa povedie cez Zemplínsku šíravu, Michalovce (zastávky na nástup turistov), Zalužice, Tibavu, Sobrance, Beňatinu a Ubľu. Nástupné zastávky budú od 8:45 hod. z Thermalparku Šírava, o 9:00 hod. pri parkovisku Gymnázia Pavla Horova a o 9:10 hod. na železničnej stanici v Michalovciach.

Zalužice aj Ubľa

Historici počas tejto akcie začnú rozprávať zaujímavé informácie v Zalužiciach, kde sa natáčal film Čiara pred budovou tamojšej školy. Na mieste sa dozviete, ktoré scény sa tam nahrávali. Pokračovať sa bude Tibavou. Vzniklo tam viacero filmových scén, ktoré boli realizované v niekdajšom kaštieli (kúrii) s veľkou záhradou.

Účastníci špacírok sa zastavia aj v Sobranciach. Filmový štáb si vybral ako jedno z miest natáčania priestor pred sobranskou nemocnicou. Či sa zábery dostali do filmu, sa dozviete na mieste. Ak sa rozhodnete zúčastniť poznávacieho výletu, neobídete ani Beňatinský kameňolom. Pre filmárov sa javil ako jedno z vhodných miest natáčania Čiary. Vo filme sa nakoniec nahrávali scény z dvoch kameňolomov. Z toho jeden z nich sa nachádza na Zemplíne.

Posledná zastávka bude v dedinke Ubľa. Tam sa natáčal film na viacerých miestach. Ubľa je pre film dôležitým miestom, lebo aj príhody rozprávané v miestnej krčme poslúžili pri príprave filmového scenára.

Počet miest obmedzený

Z dôvodu, že počet miest je obmedzený, platba za výlet prebieha vopred. (0949 610 197, spacirki@gmail.com). Výlet sa uskutoční za každého počasia. Súčasťou výletu je malé občerstvenie, no vzhľadom na dĺžku výletu organizátori odporúčajú vlastný pitný režim a desiatu. Pre účastníkov výletu tiež pripravili darček v podobe vstupného poukazu do Thermalparku Šírava.

Cena výletu je 12 eur/osoba. Zľavy: Študenti (do 25 rokov) zľava 25% z ceny výletu. Deti do 12 rokov zľava 50% z ceny výletu. Deti do 3 rokov zdarma.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM