Objavte skrytý potenciál v sadoch Vihorlatu: Spoločné muštovanie? To sme tu ešte nemali!
Sady Vihorlatu chcú dať domácim i cezpoľným príležitosť na aktívne trávenie voľného času a vytváranie spoločných hodnôt. A to spoločným muštovaním.
Zužitkovať ovocie zo stromov v obecnom ovocnom sade v obci Podhoroď v okrese Sobrance chcú dobrovoľníci z občianskeho združenia (OZ) okolo aj v komunitnej dobrovoľnej muštárni. Vzniknúť má v suteréne miestneho kultúrneho domu. Ako za OZ informoval Matej Mucha, cieľom aktivity je sprostredkovať miestnym „skrytý potenciál ovocia“ a vytvoriť v regióne tradíciu muštovania.
Spoločné muštovanie
„Gazdovskú muštáreň v obci Podhoroď nebudeme užívať sami, v prvom rade bude priestorom pre výrobu ovocných štiav pre všetkých záujemcov, za dobrovoľný príspevok. Muštovanie radi predvedieme, naučíme záujemcov pracovať s používanými mechanizmami,“ priblížil s tým, že prvým väčším podujatím, ktoré sa má v muštárni uskutočniť, bude spoločné muštovanie na jeseň, počas verejného samozberu ovocia v miestnom obecnom ovocnom sade.
OZ sa o obecné ovocné stromy, v minulosti obhospodarované miestnym poľnohospodárskym družstvom, stará od začiatku roka 2020. Za dva roky odpracovalo v obecnom sade 40 dobrovoľníkov spolu 900 hodín dobrovoľníckej práce.
Sady Vihorlatu
„Aj vďaka finančnej podpore rôznych nadácií zrevitalizovali 1,5 hektára sadov a sprístupnili 90 starých stromov, ktoré po rokoch zarodili, vysadili 20 nových stromov zaujímavých odrôd,“ ozrejmil za dobrovoľníkov Juraj Senič s tým, že myšlienkou projektu Sady Vihorlatu je dať domácim i „cezpoľným“ príležitosť na aktívne trávenie voľného času a vytváranie spoločných hodnôt.
Prečítajte si aj:
Návštevníci Podhorode
Časť vypestovaného ovocia rozdávajú školám a domovom sociálnych služieb v okolí, zo zvyšnej produkcie vyrábajú mušt, ktorý ponúkajú darcom ako odmenu za finančné príspevky. OZ tiež okrem brigád organizuje pre širokú verejnosť kurzy s tematikou pestovania a starostlivosti o ovocné stromy.
„Teším sa, že sa mladí v obci snažia obnoviť niekdajší potenciál produkcie ovocia. Tieto činnosti, okrem posilňovania domácich vzťahov, k nám privádzajú nových návštevníkov a rozširujú povedomie o našom regióne,“ skonštatoval starosta Podhorode Anton Hricko.
Pozrite si nižšie VIDEO.
Zo sveta Zemplína
- Projekt zameraný na PCB a ťažké kovy na Zemplíne vyhral grant
- Zažite pekné chvíle vo dvojici: 5 miest na prechádzku v srdci Zemplína a okolí
- FOTO: Obnova zimnej záhrady Zemplínskeho múzea je hotová. Otvorili ju pre verejnosť
- Mestá na Zemplíne sa vyľudňujú a starnú: Ako sú na tom Michalovce, Sobrance, Trebišov?