Ondrej Petričko Kultúra

V Zemplínskom múzeu otvorili výstavu hodnotných maliarskych diel z 19. storočia

Výstava hodnotných diel zo Šarišskej galérie zavítala do Michaloviec. Milovníci umenia tak nemusia cestovať ďaleko, aby si obzreli obrazy Medňanského alebo Kurtha. Výstava ponúka 77 diel od osemnástich autorov. A stojí za to!

Ilustračný obrázok k článku V Zemplínskom múzeu otvorili výstavu hodnotných maliarskych diel z 19. storočia
Foto: Ondrej Petričko / Zdroj: Dnes24.sk

Výstavu Umenie 19. storočia – Od klasicizmu po brány moderny zo zbierok Šarišskej galérie v Prešove otvorili v týchto dňoch v západnom krídle kaštieľa, v ktorom sídli Zemplínske múzeum. Milovníci umenia sa môžu tešiť na 77 maliarskych di­el.

Obrazy sú rozmiestnené netypicky

V 19. storočí sa vystriedalo viacero zdanlivo protirečiacich či dokonca protikladných prúdov – empír, biedermeier, romantizmus, realizmus, naturalizmus atď. „Výstava sa snaží prezentovať toto obdobie ako epochu dožívania staromajstrovského tvorivého myslenia. Vystavené diela nie sú v chronologickom ani abecednom poradí ako je to zvykom pre výstavy v galériách,“ vysvetlil kurátor výstavy Jozef Ridilla.

V Zemplínskom múzeu bola volená menej konvenčná forma prezentácie, ktorá združuje diela do niekoľkých súborov podľa žánru (portrét, krajiny, mytologické výjavy atď.). Výstava je založená na princípe konfrontácie a kontrastu a tak môže návštevník porovnať nielen štýlové formy, ale aj jemné rozdiely v rámci jedného žánru.

Užší výber z výstavy Šarišskej galérie prišiel aj do Michaloviec. Návštevníkom a milovníkom umenia ponúkne 77 maliarskych diel od autorov ako T. J. Mousson, Max Kurth, J.D. Donát, R. Scheidhauer, V. Klimkovič, J. Bencúr, L. Medňanský a ďalší. Výstava potrvá do konca júla.

Výber z týchto naozaj skvostných diel si môžete prezrieť v našej fotogalérii, ale najväčší zážitok z výstavy budete mať, ak ju navštívite osobne.

Výstava maliarskych diel z 19. storočia
10
Galéria
Foto: Ondrej Petričko / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM