Ondrej Petričko Rôzne

Počasie poľnohospodárom na Zemplíne zavarilo: Ovplyvní to ceny potravín?

Poľnohospodári na Zemplíne nemajú príliš veľa dôvodov na radosť. Počasie, ktoré ešte donedávna vládlo im nedovolilo pracovať. To, že mali problémy potvrdil aj predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory Michalovce Július Fazekas. Prinášame vám krátky rozhovor o situácií na Zemplíne.

Ilustračný obrázok k článku Počasie poľnohospodárom na Zemplíne zavarilo: Ovplyvní to ceny potravín?
Zdroj: TASR

Ako daždivé a pomerne chladné počasie z uplynulých dní môže ovplyvniť úrodu?

Samozrejme, že upršané, ale hlavne chladné počasie nie je nič dobré pre poľnohospodárov a to nielen z pohľadu rastlinnej výroby, ale aj živočíšnej výroby, kde práve v tomto období je najviac pôrodov u kráv a teliatka sú vystavované po narodení chladnému počasiu. Takisto sa príroda sčasti prebúdza a vzchádzajúce rastliny potrebujú teplo a veľa slnka. Tam, kde sa vytvárajú jazierka, plodiny väčšinou odumrú. Nadmerné zrážky spôsobujú tiež v oziminách výskyt plesňových a hubových chorôb.

Aké plodiny a obilniny nepriaznivo ovplyvní toto počasie?

Najväčšie škody pravdepodobne vzniknú z toho dôvodu, že sa prešvihnú agrotechnické termíny na sejbu jarín, t.z. jarného jačmeňa, možno aj kukurice, hrachu, sóje, zeleniny. Škody budú aj v ovocinárstve kvôli neskorému príchodu tepla a posunu vegetácie.

Viete prognózovať aký vplyv to bude mať na úrodu a následne aj na ceny potravín? (zemiaky, chlieb, repkový olej atď.)?

Môžu to byť iba špekulatívne prognózy, pretože mnohokrát prognózy vôbec nevychádzajú. Veľakrát sa príroda dokáže vysporiadať aj s neočakávanými udalosťami. Nevieme aké bude leto, jeseň na jednej strane a na druhej strane ceny poľnohospodárskych komodít dopestované na Slovensku podliehajú vplyvu exportu a importu nielen v Európe, ale aj vo svete, v USA, v Rusku, Južnej Amerike a nie v malej miere aj vývoju počasia v spomínaných lokalitách a v nich dopestovaných množstvách poľnohospodárskych plodín. Môj názor je, že sa ceny budú pohybovať na úrovni minulého roku, snáď olejniny, ktoré sú ovplyvňované najviac cenou ropy budú trochu nižšie ako minulý rok.

Ako to malo v polovici apríla na poliach vyzerať (štádium rastu plodín, výsev a pod.) a ako to v skutočnosti vyzerá dnes?

Nie som agronóm, ale po komunikácii s prvovýrobou ešte nie je nič stratené. Pokiaľ sa vyčasí a nastúpia teplé dni, mnohé veci sa napravia hoci s určitým meškaním. Viac pozornosti sa bude musieť venovať naozaj načasovaniu agrotechického zásahu (v max. miere nasadiť techniku v prípade dobrého počasia a suchého terénu na prípravu pôdy sejbu jarín – hoci aj v noci, na chemické ošetrenie a príp. prihnojenie).

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM