VOCH Správy Rôzne

Ponad Zemplín tiahnu tisícky žeriavov popolavých

Tisícky žeriavov popolavých na svojej južno-severnej trase už niekoľko týždňov tiahnu aj ponad Zemplín.

Ilustračný obrázok k článku Ponad Zemplín tiahnu tisícky žeriavov popolavých
Zdroj: TASR

Ako potvrdil Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko, aj keď bude ich migrácia pomaly odznievať, aktuálne sa ich na nocovisku v oblasti Chráneného vtáčieho územia Senianske rybníky v okrese Michalovce každý večer zhromažďuje asi 2000 až 5000.

Rekordných 25 000 žeriavov

Podľa informácií, ktoré na svojej internetovej stránke zverejnila správa Národného parku Poloniny, z pozorovaní na Slovensku vyplýva, že žeriavy popolavé prekonávajú počas ťahu ponad územie Zemplína aj najvyššie horské hrebene Polonín, či už ide o Pľašu, Kremenec, alebo Sninský kameň.

Na nocovisku v lokalite Senianske rybníky bolo vlani podľa ochranárov zaznamenaných rekordných 25 000 žeriavov. Repel sa k tohtoročnému počtu zatiaľ vyjadriť nevedel. Uviedol však, že jedinec s pripnutou vysielačkou, ktorého na Zemplíne zaregistrovali približne pred týždňom, sa momentálne nachádza v Estónsku.

Pozorovanie

Žeriavy, ktoré je možné na Zemplíne pozorovať, patria do takzvanej východoeurópskej populácie.

„Hniezdia hlavne vo Fínsku a Baltských štátoch, východnom Poľsku, západnom Rusku, Bielorusku a Ukrajine. Hlavnou ťahovou cestou je balticko-maďarská, vedúca čiastočne cez Slovensko,“ vysvetľujú ochranári s tým, že ich zimoviskami sú najmä Tunisko, Líbya, východné Alžírsko a pravdepodobne i Turecko či štáty Blízkeho východu.

Tisícové kŕdle žeriavov popolavých počas jarnej migrácie
7
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM