Správy Rôzne

Pozdišovčania sa konečne dočkali: Na dokončenie kanalizácie čakali viac ako 20 rokov

Výstavbu kanalizácie sa obci Pozdišovce v okrese Michalovce podarí dokončiť po viac ako 20 rokoch od začiatku jej postupného zavádzania vďaka najnovšej dotácii z Environmentálneho fondu vo výške 1.313.160 eur.

Ilustračný obrázok k článku Pozdišovčania sa konečne dočkali: Na dokončenie kanalizácie čakali viac ako 20 rokov
Zdroj: TASR

Spolu s vlastnými finančnými prostriedkami a možnými úverovými zdrojmi budú slúžiť na posledný chýbajúci úsek kanalizácie v dĺžke 2570 metrov. Potvrdil starosta obce Ján Čižmárik.

Pozdišovčania sa dočkali

Ako uviedol, s výstavbou posledného chýbajúceho úseku hlavného potrubia kanalizácie v dĺžke približne 3500 metrov začala samospráva už vlani.

„Podarilo sa nám vybudovať a skolaudovať 930 metrov, ktoré čoskoro začnú využívať občania obce,“ priblížil s tým, že obec výstavbu realizovala aj napriek omeškaniu platby z Envirofondu. „Ale s tým sa boria všetky obce v rámci výzvy B1,“ skonštatoval.

Podľa Čižmárika má obec rozpracovaných niekoľko úsekov kanalizácie a na niektorých miestach je potrebné vykonať i práce navyše. Preto je na výstavbu tejto infraštruktúry pripravená použiť okrem vlastných financií vo výške 70.000 eur aj úverové zdroje. „Ukončenie máme naplánované podľa zmluvy najneskôr do októbra 2022, ale náš cieľ je skončiť skôr,“ doplnil.

Zo Slovenska

Omeškané platby

Od roku 2000 vybudovali v obci približne šesť kilometrov hlavného potrubia vrátane prípojok k jednotlivým nehnuteľnostiam, prečerpávacích staníc a výtlačného potrubia. „Máme v pláne pokračovať vo výstavbe inžinierskych sietí v lokalite Arenda, ktorá je určená na výstavbu rodinných domov,“ uzavrel Čižmárik s tým, že obec v tejto súvislosti spracúva pre lokalitu územný plán.

Ako v súvislosti s omeškaním platieb informovala manažérka komunikácie Envirofondu Michaela Kroková, časový sklz odsúhlasenia užívania alokovaných financií vznikol pre pandémiu a zistenia z vnútorného auditu envirorezortu, ktorý odhalil nedostatky niektorých obcí.

Pozrite si aj galériu záberov z Pozdišoviec.

Foto: ilustračné

Parky

Obrazom z obce Pozdišovce
8
Galéria
Zdroj: Obec Pozdišovce
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM