Rôzne

Pozrite, koľko dubákov našiel Michalovčan na jednom mieste: Prezradil svoje miesta, FOTO

Pavol (44) z Michaloviec nám prezradil lokality, kde sa mu podarilo nazbierať huby. O svoje úlovky sa podelil s našou redakciou.

Ilustračný obrázok k článku Pozrite, koľko dubákov našiel Michalovčan na jednom mieste: Prezradil svoje miesta, FOTO
3
Galéria
Zdroj: Archív Pavla

Michalovčan Pavol miluje hubárčenie. Najčastejšie, ak rastú, zbiera dubáky a tie má poväčšine na sušenie. Pred pár dňami natrafil na poriadnu kopu práve týchto obľúbených húb.

V ktorých miestach ste našli huby?

Nebol som na jednom mieste, ale úplne najviac ich bolo v lesoch v okolí Šíravy. Tam som narazil na jednom mieste na kopu dubákov, ktoré sa už tešia na vianočnú kapustnicu. Prezradím vám, že to bolo v lesoch niekde medzi Jovsou a Porubou pod Vihorlatom. Zašiel som aj do lesov pri obci Voľa, ale na prvé úlovky som narazil, dalo by sa povedať, už v meste, totiž v časti mesta Biela hora a prímestská oblasť.

Tieto lokality ste navštívili počas jedného dňa?

Nie, v priebehu jedného týždňa. Bolo to len pred pár dňami, začiatkom novembra, keď som mal viac voľných dní a využil som ich na pátranie po hubách. Vravím, že na pátranie, lebo predtým som už bol viackrát počas tejto jesene na huby a nič som nenašiel.

Prezradíte našim čitateľom, kedy je podľa vás dobré chodiť na huby?

Hovorí sa, že po daždi rastú, ale ako viete, veľmi nepršalo. My hubári na Zemplíne chodíme na huby celý rok. Vždy sa niečo nájde. Pozrite sa na takú hlivu, ktorá rastie na stromoch alebo aj v pivniciach ľudí. No a najlepšie je podľa mňa, keď sa vyberú ľudia samozrejme ráno.

Povedali by ste, že bola táto sezóna bohatá alebo chudobnejšia v porovnaní s minulým rokom?

Nemôžem hovoriť za všetkých šikovnejších hubárov. Možno som bol menej šikovný, ale tohto roku som sa viac nachodil, pretože bolo veľké sucho. Ale pozrite sa, predsa som našiel kopu rôznych húb. Huby rastú, len ich treba nájsť a hlavne aj poznať.

Aké druhy húb ste si najčastejšie nazbierali do košika?

Najviac to boli hlivy. Ďalej som natrafil na mazliaky, podpinky, dubáčiky.

Už ste aj nejaké ochutnali alebo len spracovali?

Ochutnali sme len hlivy, pretože, ako som už povedal, tých bolo toho roku najviac. Varili sme falošnú držkovú a ešte cestoviny s omáčkou s hlivami. Je to vďačná huba. Ostatné sme vysušili a klasicky uskladnili do sklenených fliaš

Čo by ste odporúčili neskúseným hubárom?

Nechodiť na huby. Žartujem, ale určit nezbierajte a najmä nekonzumujte huby, ak ich nepoznáte. Aj keď sú drahšie, radšej si ich kúpte. Ja sám som mal problém spoznávať huby podľa rôznych kníh. Takže najlepšie je vziať si so sebou skúseneho sprievodcu – hubára.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Krásny novembrový úlovok: Hubár z Michaloviec sa mohol tešiť z kopy dubákov
3
Galéria
Zdroj: Archív Pavla
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM