Veronika Ondo-Cholewová Správy Samospráva

Primátor (bývalý pedagóg) prehovoril k učiteľom: Mnohí rodičia až teraz vidia, čo v skutočnosti robíte

Radnica mala v pláne osláviť Deň učiteľov. Všetko je však inak a primátor prehovoril k učiteľom aj rodičom, ktorí ich doma zastupujú.

Ilustračný obrázok k článku Primátor (bývalý pedagóg) prehovoril k učiteľom: Mnohí rodičia až teraz vidia, čo v skutočnosti robíte
Zdroj: Dnes24.sk

Napriek tomu, že svoj deň učitelia neboli osláviť ako minulé roky, primátor Michaloviec na nich nezabudol. Sám bol predsa jedným z nich, dlhoročným pedagógom, ktorého si aj dnes mnohí obyvatelia nespájajú len so stoličkou primátora, ale aj kreslom riaditeľa Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach.

Každoročne michalovská samospráva oceňuje učiteľov. Minulý rok ocenili 54 pedagógov. Tohto roku sa im nedostalo pocty v obradnej sieni Mestského úradu v Michalovciach, prinášame vám preto príhovor primátora ku Dňu učiteľov

Ctené panie riaditeľky, vážení páni riaditelia, vážení pedagógovia!

Ak by bolo bývalo všetko tak, ako bolo naplánované, boli by sme v týchto dňoch spolu s viacerými z vás na mestskom úrade, kde by sme, tak ako každý rok, oslávili Deň učiteľov.

Pandémia koronavírusu, ktorá popri mnohých krajinách sveta zasiahla aj Slovensko, však zmenila nielen tento plán, ale zmenila aj všeličo iné. Popri tom najbolestivejšom, že ľudí obrala o zdravie a mnohých aj o to najcennejšie, o život, ukázala už doteraz aj to, že nikdy si nemôžeme byť istí v ničom, a teda ani v tom, že teraz je bezpečne, že teraz je blahobyt, pretože všetko sa môže veľmi rýchlo zmeniť v presný opak.

Popri ohrození na životoch, popri ohrození ekonomickom, ktoré tiež môže mať fatálne dôsledky, nás núti zamýšľať sa nad tým, či všeličo z toho, čo sme robili a robíme, bolo dobré a správne a chtiac nechtiac aj nad tým, či rovnako správnou je aj hierarchia našich hodnôt.

Zaiste, každý má právo na tú svoju. Asi je aj správne, že nie každý to isté považujeme za najdôležitejšie. Ak by sme ale v tomto smere urobili anketu, verím, že tých najpodstatnejších priorít by nebolo veľa a na tých najpodstatnejších by sme sa mnohí vedeli zhodnúť.

Za najdôležitejšie zo všetkého treba považovať starostlivosť o človeka.

Pre toho, kto sa vie a dokáže o seba postarať sám, je dôležité vytvoriť podmienky na to, aby to mohol plnohodnotne zvládať aj naďalej a tým, ktorí to nevedia, ešte nemôžu, alebo už nemôžu a nedokážu, je potrebné pomôcť.

Mladá generácia je tou, o ktorú sa vždy bolo, je a bude potrebné dobre sa starať, a práve v tom, ste, panie učiteľky, páni učitelia, nenahraditeľní, čo v plnej miere potvrdzuje aj dnešná domácou karanténou ovplyvnená doba.

Mnohí rodičia až teraz vidia, čo v skutočnosti robíte a vidia aj to, ako to robíte. Vidia, že nie je jednoduché zaujať skupinu detí a mládeže natoľko, aby preberanej téme nielen venovali primeranú pozornosť, ale aby ju aj pochopili a to, čo je potrebné, aby si aj dlhodobo zapamätali. Verím, že i vďaka tomu bude u nich úcta a dôvera k Vašej práci narastať a učiteľom sa aj vďaka tomu konečne dostane čo najviac všestranného spoločenského ocenenia.

O školstve u nás na Slovensku niektorí už zo zotrvačnosti hovoria, že je zanedbané, že zaostáva za svetom, že naši mladí sú do života pripravení horšie ako ich rovesníci najmä zo západoeurópskych krajín, že nevedia čítať s porozumením atď.

Netvrdím, že niečo z toho nie je aj opodstatnené. Netvrdím, že v našom školstve niet čo zlepšovať, ale som zároveň aj presvedčený o tom, že hanbiť sa zaň vonkoncom nie je na mieste. Som presvedčený, že popri problémoch máme v ňom aj celý rad pozitív, že popri slabých učiteľoch a slabších žiakoch máme aj mnoho výborných, ktorí sú porovnateľní aj s tými najlepšími vo svete.

Osobitne ma teší, že medzi tých najlepších patria aj michalovskí učitelia, vďaka ktorým k tým najlepším na Slovensku v rôznych oblastiach patria aj viaceré michalovské školy a ich žiaci.

Aj za toto, osobitne však za to, ako sa o naše deti staráte, ako vedno s nimi naše mesto reprezentujete, vám všetkým, vážení kolegovia pedagógovia, úprimne ďakujem.

Chcem veriť, že čas obmedzení, ktorý práve prežívame, čoskoro skončí a ja budem mať možnosť tým z vás, s ktorými sme sa v týchto dňoch mali stretnúť, poďakovať a zablahoželať aj osobne. Ak by však k tomu dlho nemohlo prísť, prijmite, prosím, aspoň túto formu prejavu nášho uznania a vďačnosti.

Do ďalších rokov vám všetkým v mene vedenia mesta i všetkých Michalovčanov želám veľa síl, veľa zdravia a pedagogickej kreativity a nášmu michalovskému školstvu želám veľa ďalšieho všestranného rozvoja.

Viliam Zahorčák

Primátor mesta Michalovce

Pozrite si foto z oceňovania 2019.

OBJEKTÍVOM z oceňovania 2019: Desiatkám michalovských pedagógov sa ušlo pocty
25
Galéria

Foto: archív

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM