Zuzana Ročeňová Rôzne

Prvé znaky jari v Michalovciach obrazom: V meste už rozkvitli snežienky!

Medzi prvé jarné kvety tradične patria snehobiele snežienky. Dočkali sme sa ich aj v Michalovciach. Veď si to pozrite a nasajte blížiacu sa jarnú atmosféru :)

Ilustračný obrázok k článku Prvé znaky jari v Michalovciach obrazom: V meste už rozkvitli snežienky!
Zdroj: Dnes24.sk

Snežienky sú tradičným jarným poslom. Kvitnúť začínajú najčastejšie v priebehu februára a marca. A, že v tomto roku už začali kvitnúť aj v záhradách Michalovčanov, dokazujú zábery v galérii. Príroda sa začína preberať… :)

Snežienka jarná (galanthus nivalis) dorastá v priaznivých podmienkach až do výšky 20 centimetrov. Zvončekovité kvety pútajú pozornosť tromi snehobielymi okvetnými lístkami. Zaujímavosťou však je, že dokážu už rozkvitnuté odolať aj desaťstupňovým mrazom. Podľa odbornej literatúry, zásobárňou energie a vitality sú cibuľky, z ktorých vyrastajú. Dokonca zohrievajú aj okolie, pretože sa pri nich často roztopí sneh. Pritom snežienka si vytvára akúsi vlastnú nemrznúcu zmes tak, že v chlade premieňa škrob na cukor. Tento proces umožňuje, že kvety nezmrznú.

Do roku 2003 bola snežienka jarná na Slovensku vo voľnej prírode chránená. Zapríčinil to masívne zbieranie kvetov, najmä pred Medzinárodným dňom žien. Teraz sa nesmie trhať iba v chránených oblastiach. Zaujímavosťou je, že po opelení včelami a hmyzom, prichádzajú na rad mravce, ktoré po sklonení kvetov k zemi a dozretí semien, si odnášajú sladký semenný vačok, ktorý im nesmierne chutí. Cestou do mraveniska strácajú semienka a tak sa snežienka rozširuje vo svojom okolí.

Máte aj vy zaujímavé fotky z Michaloviec alebo okolia, ktoré dokumentujú prichádzajúcu jar? Pošlite nám ich na rocenova@global24.sk a podeľte sa o ne s ostatnými. Krásne snežienky, ktoré sa už objavili v Michalovciach, si môžete pozrieť v našej priloženej fotogalérii :)

Dnes24.sk/tasr

Zavítala k nám už jar? V Michalovciach sa objavili parádne snežienky
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM