Alexandra Kolínská Rôzne

Rozhovor s michalovským DJ-om Robinom: Hrať na želanie je pre dídžeja to najhoršie :)

Róbert Eľko je známy DJ, ktorého však väčšina mladých ľudí pozná pod pseudonymom DJ Robin. Vyspovedali sme ho, čo všetko práca DJ-a obnáša a ako je to s rivalitou medzi nimi. Podelil sa s nami aj o jeden zo svojich zábavných zážitkov. Prečítajte si sami... :)

Ilustračný obrázok k článku Rozhovor s michalovským DJ-om Robinom: Hrať na želanie je pre dídžeja to najhoršie :)
Zdroj: Dnes24.sk

Mladí ľudia považujú diskotéku za jeden zo spôsobom odreagovania sa po náročnom týždni. Je to miesto, kde si môžu vybiť energiu, no zároveň získať nové známosti. Hlavou každej diskotéky je dobrý DJ. My sme vyspovedali jedného z michalovských, ktorý nosí prezívku DJ Robin.

V ktorom roku ste sa začali tomu venovať a čo vás k tomu priviedlo?

Nepovedal by som, že ma k tomu niečo viedlo. Skôr by som povedal, že si ma to nejako našlo samé. Mojím prvým hraním bol karneval na základnej škole :) Mal som asi 13 rokov a už vtedy som nejako pocítil, že ma to baví. Profesionálnejšie som sa tomu začal venovať asi od roku 1998, kedy prichádzali pravidelné hrania hlavne v letných mesiacoch.

Aké boli vaše začiatky?

Na moje začiatky veľmi rád úsmevne spomínam aj preto, že to bola doba, kedy sa používali cd prehrávače bez možnosti zmeny rýchlosti (Bpm) a mixážny pult bez korekcií, takže o nejakom mixovaní sa hovoriť nedá :) Dokonca sa hrávalo z magnetofónových kaziet, ale bola to hlavne doba, kedy boli ľudia otvorenejší prijať niečo nové a DJ bol ten, kto prinášal na párty novinky zo sveta populárnej hudby. Ľudia neboli tak presýtení, ako je to v súčasnosti a toto si na tej dobe cením najviac.

Pomáhal vám niekto, alebo ste samouk?

Počas mojich začiatkov, keď som ešte nemal svoju vlastnú techniku, tak som hrával spolu so staršími DJ-mi, ale nedá sa povedať, že by mi pomáhali. Skôr by som povedal, že ma inšpirovali, ale smer, akým chcem ísť, som si určil sám. Takže dalo by sa povedať, že som samouk, aj keď nikdy som nejako vyslovene netrénoval ani necvičil, stále som svoj DJ-ing posúval priamo na párty spolu s publikom.

Kde všade ste už hrali, čím sa môžete pochváliť?

Ja sa nerád chválim, skôr by som vyjadril, za čo som vďačný a na čo som hrdý :) Som vďačný za to, že hrávam najväčšie letné party na Zemplínskej Šírave, ktoré sa už stali tradíciou. Vďaka tomu mám, ale to nielen ja, ale aj ostatní kolegovia, ktorí tam spolu hrávame, máme komunitu ľudí, ktorí sú ochotní za nami cestovať na párty po celom Slovensku. A každopádne som hrdý na to, že som mal možnosť zahrať si v top clube Slovenskej Republiky Ministry of Fun Banská Bystrica a pravidelnejšie hrávam v Ministry of Fun Zvolen.

Čo je pri hrávaní diskoték, alebo pri mixovaní najťažšie?

Mixovanie ako také nie je vôbec nič ťažké, toto sa môže naučiť fakt každý. Najťažšia na tom je psychológia alebo odhad publika. Povedal by som, že to je základ celého harnia. DJ je človek, ktorý mixovanie nejakým spôsobom cíti, je dôležité dodržať harmóniu a vygradovať atmosféru výberom jednotlivých trackov. Toto sa nedá naučiť, je to niečo, čo by som prirovnal ku skladaniu hudby ako takej, niekto na to talent má a niekto proste nie.

Hrávali ste kedysi inú hudbu ako teraz? Zmenil posun doby a plynutie času aj vás a vaše hranie?

Samozrejme, že áno. Tak ako sa vyvíja doba, tak isto sa snažím posúvať aj ja. Hrával som aj na svadbách :) a na iných kultúrnych podujatiach, kde bolo treba hrať jednoduchú hudbu pre širokospektrálne publikum. Dokonca aj v súčasnosti nemám problém zahrať akciu takéhoto typu, ale už dlhšiu dobu sa zameriavam výhradne na clubovú hudbu, pretože to je smer, ktorým sa chcem uberať.

Akú hudbu počúvate v súkromí?

Rád počúva všetko, čo je kvalitné, čo má nápad a ide s dobou. V aute dosť často počúvam Kontrafakt :) ale veľmi rád si vypočujem aj slovenskú a českú populárnu a folkovú hudbu.

Máte aj nejakú vlastnú tvorbu?

Zatiaľ sa o vlastnej tvorbe v mojom prípade hovoriť nedá. Mám nejaké jednoduché edity a mashupy pre vlastnú potrebu, ale to by som nenazval vlastnou tvorbou. Stále však verím, že sa na to dám. Aspoň to chcem skúsiť, pretože nejako cítim, že momentálny posun vpred bez toho bude v súčasnej dobe pre mňa ťažký.

A čo ľudia? Zmenili sa, zmenilo sa ich správanie na diskotékach?

Ľudia sa určite zmenili, ale ani by som nepovedal, že ľudia sa zmenili, ale doba sa mení. Sme v dobe internetu, shazamu a sociálnych sietí, kde na ľudí doslova sršia hudobné novinky, a preto je už málokedy DJ ten, ktorý prináša nový sound a nové tracky. Je stále ťažšie ľudí zaujať a je to pre súčasných DJ-ov fakt výzva. Ale musím povedať, že práve to ma na tom baví, rozmýšľať a rozvíjať sa tak, aby to bolo stále pre ľudí niečo nové, aj keď musím priznať, že je to stále ťažšie.

Udržujete kontakty aj s dídžejmi v iných mestách?

Ale samozrejme, sme komunita DJ-ov kolegov z rôznych miest, ktorí sa pravidelne stretávajú ako na akciách tak aj mimo nich, a musím povedať, že najviac zážitkov a spomienok je z akcií, kde sme viacerí po kope :)

Čo by ste chceli poradiť mladým, začínajúcim ľuďom, ktorí sa chcú stať dídžejmi?

Toto je veľmi ťažké. Každý človek, ktorý s tým chce začať, by mal vedieť, prečo práve toto a mal by sa vedieť predať. Začiatky a to nielen v DJ-ingu sú samozrejme o pádoch a vzostupoch ale najdôležitejšie je asi nevzdať sa a ísť si za svojím.

Funguje rivalita medzi DJ-mi v okolí, alebo si skôr pomáhate a držíte spolu?

Veľmi rád by som povedal, že nie, ale nebola by to pravda. Samozrejme, rivalita je a myslím že aj stále bude, a dokonca to asi k tomu aj trochu patrí. Čomu som ale rád je to, že určitá, povedal by som „naša“ komunita DJ-ov nepozná rivalitu. Berieme DJ-ng ako súčasť našich životov, ako životný štýl a veľmi radi sa stretávame a vymieňame si skúsenosti, rozprávame o aktuálnej hudbe, o aktuálnej situácii v kluboch a podobne.

Hrávate na diskotékach aj na želanie, alebo sa niečo také už v dnešnej dobe „nenosí“?

Ježiš Mária, to asi poviem za všetkých DJ-ov, že to je najhoršie :) Samozrejme to z duše neznášam, ale zase treba trošku zdravého úsudku zo strany želajúceho. Stalo sa, že došiel človek, ktorý si želal track zapadajúci do konceptu setu, to sa samozrejme dá, ale väčšinou je tá želaná pesnička úplne mimo :)

Aký máte názor na inú hudbu ako diskotékovú, tanečnú… Ako sa z vášho pohľadu dívate napríklad na hip-hop, jazz, funk alebo metal?

Musím povedať, že nemám problém s inými štýlmi hudby. Potrpím si na to, aby bola hudba kvalitná a nápaditá, je jedno kam sa zaraďuje.

Venujete sa aj nejakej inej činnosti, než hudbe? A ako je to z pracovného hľadiska?

Áno, hudbu som bral stále ako hobby, a preto som úspešne vyštudoval vysokú školu a venujem sa teraz aj vývoju elektroniky. V súčasnosti teda rozdeľujem svoj čas medzi hranie, zamestnanie a samozrejme sa teším aj z krásnej rozrastenej rodinky, ktorá je momentálne na prvom mieste :)

Keďže ako dídžej pracujete hlavne vo večerných a nočných hodinách, nemáte niekedy chuť to zabaliť?

Samozrejme, že áno :) najmä keď nasleduje šnúra podujatí, ktoré sú iba „povinná jazda“ a necítim z toho žiadny zážitok alebo dobrý pocit zadosťučinenia. Ale potom zväčša prídu hrania, ktoré si užívam a ktoré ma nabíjajú energiou a dodávajú mi silu, ktorá ma v tomto biznise drží.

Ako je to s dievčatami. Vieme, že zvyknú obletovať dídžejov. Musíte ich odháňať?

Ale určite nie, podľa mňa je táto téma príliš zbytočne nafúknutá. Pravdou síce je, že som svoju manželku prvýkrát stretol počas hrania, ale verte, že som o ňu musel bojovať, pretože si ma absolútne nevšímala :) Takže odháňať dievčatá určite nemusím, pretože to vôbec nie je také, ako sa hovorí.

Aké záľuby máte vo voľnom čase?

Voľný čas, toho je fakt málo, ale najväčšia moja záľuba vo voľnom čase sú moji dvaja synovia. Rád ich beriem do prírody, ale tak isto rád chodím do prírody sám za tichom a relaxom, v neposlednom rade si veľmi rád pozriem dobrý film :)

Na ktorú svoju diskotéku spomínate najradšej a prečo?

Nie konkrétne na diskotéku, ale na jeden event spomínam veľmi rád, ktorý je však aj stále aktívny. Má názov Music Industry a ide o projekt spojenia undergroundového priestoru s kvalitnou housovou hudbou. Najviac sa mi na tom však páči určitá sloboda pre účinkujúcich DJ-ov a výborné spojenie publika s DJ-om. Na evente takéhoto typu ide DJ prezentovať v podstate samého seba a vyjadriť hudbou „toto som ja“. Sám som bol prekvapený, že ľudia to od prvej chvíle pochopili a boli otvorení prijať a podporiť tento projekt.

Chodíte hrávať aj na súkromné akcie?

Áno, i keď som hrania takéhoto druhu dosť obmedzil, nemám problém to zahrať. Ale už ma tento smer nenapĺňa a cítim, že ma ani neposúva, a preto som svoje úsilie upriamil tam, kde ma to baví a uspokojuje viac.

Skúste si zaspomínať na nejakú zábavnú a najmä zverejniteľnú historku, ktorých máte isto neúrekom…

:) No tak tých teda je… Vyberiem jednu, ktorá ma teraz napadla a myslím, že je publikovateľná :) Hrali sme open air akciu v jednom meste na východe Slovenska, stretli sme sa znova výborná partia DJ-ov a keď sa blížilo ráno, tak sme čo to už aj popili. Stále sa hralo a mňa priamo za mixážnym pultom zastihla malá potreba. Hneď za mojím chrbtom bol plot, ktorý vyzeral ako nevysoký plôtik. Tak som ho narýchlo preskočil, pričom som si neuvedomil, že skáčem z pódia (priznám sa, mal som vypité) :) …padol som na druhú stranu cez dvojmetrový plot a potom som obchádzal celý ohradený areál, pričom som mal problém vysvetliť na vstupe, že ja vlastne stále hrám, nech ma pustia dnu :)

Takto vyzerajú diskotéky a párty s michalovským DJ-om Robinom
3
Galéria
Michalovský DJ Robin v akcii
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM