Veronika Ondo-Cholewová Iné športy

ROZHOVOR s prezidentom 1.BK Michalovce: Vyspovedali sme Petra Biganiča

Bývalý basketbalový hráč odovzdáva svoje skúsenosti ďalej klubu 1.BK Michalovce. Zastáva v ňom funkciu prezidenta. Reč je o Petrovi Biganičovi. Vyspovedali sme ho.

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR s prezidentom 1.BK Michalovce: Vyspovedali sme Petra Biganiča
9
Galéria
Zdroj: Súkromný archív: P. Biganič

V súčasnosti pôsobíte ako prezident 1.BK Michalovce. Ako sa cítite v tejto funkcii?

Podľa stanov som prezidentom klubu, ale v praxi skôr manažér, ktorý koordinuje a riadi chod celého basketbalového klu­bu.

Jednou z priorít klubu je intenzívnejšia podpora mládeže, napĺňa sa to podľa vašich predstáv?

Myslím si, že v tejto oblasti sa nám darí napĺňať, čo sme si predsavzali. Našimi aktivitami sme zvýšili možnosti športovania detí a vedieme krúžky už pre deti v materských školách. Priebežne zlepšujeme aj technické zabezpečenie aj opravy basketbalových ihrísk. Problémom ostáva podpora trénerov a odborníkov, ktorí by mali s deťmi pracovať a odovzdávať svoje skúsenosti.

Aké máte stanovené ďalšie ciele s basketbalovým klubom?

Cieľom je bezproblémový chod klubu pri 4–5 družstvách v oficiálnych súťažiach. Ďalšou nie menej dôležitou prioritou je kvalitná práca s mládežou, výchova talentov pre reprezentáciu Slovenska. O našich aktuálnych výsledkoch nielen v celoslovenských súťažiach, ale aj o našich chlapcoch vo výberoch reprezentácie sa môžete dočítať na našom webe www.1bkmi.sk

Akým spôsobom pripravujete hráčsky tím na sezónu?

Letná príprava štartuje začiatkom augusta v domácich podmienkach. S tým, že starší chlapci absolvujú aj basketbalový kemp v Srbskom Zlatibore s medzinárodnou účasťou. Pre mladších organizujeme letný kemp na Zemplínskej šírave. Spestrením prípravy je aj tradičný Streetball (basketbal 3×3), ktorého už 11.ročník sa uskutoční v reáli ZŠ P.Horova v Michalovciach. Následne v septembri pred začiatkom sezóny odohrajú naše družstvá aj niekoľko prípravných zápasov a predstavia sa aj na domácom turnaji partnerských miest.

Ako vnímate michalovský basketbal a jeho talenty?

Aj v našom klube máme niekoľko talentov, čo potvrdzuje že michalovský basketbal má na čom stavať a dobre pracuje s mládežou. O tom svedčia aj pozvánky do reprezentačných výberov Slovenska. Pre posun o stupeň vyššie bude potrebovať ešte pár rokov, ale aj rovnomernejšie rozdelenie financií od samosprávy.

Máte možno nejaké rady pre mladých hráčov od skúseného basketbalistu?

Mladí hráči sú len na začiatku svojich snov či kariéry. Počas tejto dlhej cesty budú aj prekážky a problémy, s ktorými sa musia naučiť popasovať. Musia dlhodobo dobre trénovať a pracovať na sebe, starať sa o svoje zdravie a nezabúdať ani na vzdelanie, lebo každá kariéra má svoj koniec. Preto si myslím, že vytrvalosť je najlepší recept.

Kedy ste vy osobne začal s basketbalom?

S basketbalom som začínal pomerne neskoro a to niekedy v siedmom ročníku základnej školy. Postupne som hrával za školu a neskôr v mládežníckych družstvách a následne v tíme mužov Michaloviec. Postupne, keď sa moja hráčska kariéra chýlila ku koncu sme sa v roku 2006 odčlenili od ženského basketbalového klubu a začal som pracovať na manažérskej pozícii a prezidentom v klube bol v tom čase MUDr. Imrich Rakovský, dlhoročný tréner mládeže a mužov.

Čím vás v živote basketbal obdaril?

Dal mi kopec priateľstiev a zážitkov a tiež naučil ma vytrvalosti a pracovitosti pre dosiahnutie cieľov.

Čo vás na basketbale baví aj po rokoch, aj keď už nehrávate aktívne?

Zatiaľ ma stále motivuje práca v klube a posúvajú naše výsledky. Aj keď už aktívne nehrávam basketbal, ešte stále sa mu rekreačne raz do týždňa venujem.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Peter Biganič zachytený na fotkách
9
Galéria
Zdroj: Súkromný archív: P. Biganič
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM