Rôzne

Sama si ho navrhla: Mladá Zemplínčanka sníma dreveným foťákom!

Mladá fotografka zo Zemplína sa môže popýšiť naozajstnou zaujímavosťou. Snímky totiž robí dreveným fotoaparátom. A navrhla si ho sama.

Ilustračný obrázok k článku Sama si ho navrhla: Mladá Zemplínčanka sníma dreveným foťákom!
2
Galéria
Zdroj: TASR

Anna Kalmanová zo zemplínskej obce Vechec používa pri fotografovaní drevený fotoaparát, ktorý si sama navrhla. Ako uviedla fotografka, v súčasnosti pôsobiaca ako grafická dizajnérka, nie je na ňom žiaden objektív, SD karta, batérie, čiže nič sa nedokáže vybiť. Jedinou nevýhodou je, že fotografie nevidíme hneď, pretože sa fotografuje na film.

Diplomová práca

Myšlienka vzniku dreveného fotoaparátu sa u nej zrodila vlani. „Je to moja diplomová práca. Rozmýšľali sme, ako posunúť mňa a fotografiu ďalej, tak sme sa inšpirovali staršími umelcami, ktorí ešte len objavovali fotografiu, teda Cameru obscuru,“ vysvetlila s tým, že analógový fotoaparát robí lepšie snímky ako digitálny. „Vidieť to najmä v ohniskovej vzdialenosti, v črtách, obrysoch a má to väčšie čaro ako digitálna fotografia,“ doplnila.

Pomohol stolár

Tieto fotoaparáty sa podľa Kalmanovej môžu vyrábať z rôzneho materiálu. Ona si zvolila drevo, ktoré zadrží svetlo, vodu a je vhodné aj po elastickej stránke. „Návrh je môj, pri jeho zhotovení mi pomáhal stolár Peter Sciranka z Vechca,“ uzavrela.

K fotografovaniu sa dostala na strednej škole, venuje sa mu približne osem rokov. Rada skúša nové technológie. Jej záľubou sú portréty. Dreveným fotoaparátom najčastejšie fotografuje prírodu.

FOTO: Drevený foťák, ktorý si mladá Zemplínčanka sama navrhla
2
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM