Ondrej Petričko Rôzne

Slnko láka do prírody: Michalovčania po zime oprášili bicykle a vyrazili na cesty

S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi a zvyšujúcou sa teplotou pribúda na cestách aj viac rekreačných cyklistov. Michalovčania využívajú každú voľnú chvíľu a podnikajú výlety do okolia na svojich bicykloch. Mesto pre nich chystá nové cyklotrasy.

Ilustračný obrázok k článku Slnko láka do prírody: Michalovčania po zime oprášili bicykle a vyrazili na cesty
Foto: Ondrej Petričko / Zdroj: Dnes24.sk

Jar sa konečne naplno rozbehla. V uliciach Michaloviec, ale aj na ceste smerom na Zemplínsku šíravu je možné vidieť čoraz viac cyklistov. Ich sezóna sa práve začala!

Odborníci radia: Nepodceňujte údržbu!

Množstvo ľudí sadá po zime na bicykel bez akejkoľvek kontroly jeho stavu. To môže byť nebezpečné a preto odborníci radia, aby ste si bicykel dôkladne skontrolovali. Po zime treba prekontrolovať plášte, tlak v dušiach, brzdy. Najlepším riešením, ak sa veľmi do údržby nerozumiete, je nechať si bicykel skontrolovať v špecializovanom servise. Údržba je približne taká istá pri všetkých typoch bicyklov. „Možno trošku pozornejšia údržba by bola pri horských celoodpružených, keďže tam je tých mechanizmov viac,“ vysvetlil Róbert Glajza, majiteľ rodinného cykloservisu.

Jarné slnko si Michalovčania vychutnávajú

Na bicykel sa už veľmi tešil Michalovčan Martin (26), ktorý svoju prvú jazdu nasmeroval na Vinianske jazero. „Konečne je pekné počasie a mohol som vysadnúť na bicykel. Zima bola veľmi dlhá a ja som z nej bol už dosť nervózny,“ povedal s úsmevom. Podľa vlastných slov je veľkým cyklonadšencom a na bicykli spraví týždenne aj 300 kilometrov. „Je to výborný relax. Vietor vo vlasoch, obdivujete krásnu krajinu a navyše robíte niečo pre svoje zdravie.“

Aj Jana (33) podľahla bicyklovaniu. „Venujem tomu naozaj každú voľnú chvíľu. Pravidelne sa cez víkendy vyberáme s celou rodinkou na výlety na bicykloch,“ povedala. Najradšej sa bicyklujú po cestách v okolí Zemplínskej šíravy. „V lete ideme bicyklami k vode, tam sa okúpeme a potom sa vraciame domov zase inou trasou, aby to bolo pestrejšie,“ prezradila.

Cyklonadšencom, ktorý na prednosti bicykla nedá dopustiť, je aj šéfredaktor siete regionálnych portálov GLOBAL 24 Marcel Mojžiš. Ten tiež v týchto dňoch po dlhšej pauze vyrazil na cesty. „Na bicykli som sem – tam túto zimu chodil aj v mrazoch, dokonca počas snehovej kalamity, ale chce to ozaj oveľa viac síl. Od januára som si však do sedla sadol znovu až pred pár dňami, keď sa počasie konečne umúdrilo. Cítim, že som stratil kondičku, takže začínam najskôr s ľahšími a kratšími trasami, do mesiaca by som však chcel dať už aj náročnejšie túry,“ priznal sa nám Marcel.

Mesto plánuje nové cyklotrasy

Cyklonadšencov určite vždy potešia nové cyklotrasy, ktorých budovanie však nie je jednoduché. „Budovanie nových cyklistických trás v mestách sa často stretáva s veľkými prekážkami. Ak nerátame vysoké finančné náklady na ich vybudovanie, tak určite ďalšou, často neprekonateľnou prekážkou je majetkové vysporiadanie pozemkov pod budúcou cyklotrasou s množstvom rôznych vlastníkov, veľké množstvo dotknutých osôb pri povoľovacích procesoch,“ vysvetlila hovorkyňa MsÚ v Michalovciach Iveta Palečková.

V Michalovciach existujú cyklotrasy, ktoré boli vytvorené pri revitalizácii centrálnej mestskej zóny na Námestí osloboditeľov, na Štefánikovej ulici a satelitných uličkách Duklianska a Sama Chalupku. „Súčasťou územného plánu je aj štúdia cyklotrás, ktorá obsahuje množstvo cyklistických okruhov s napojením na Zemplínsku šíravu, na okrajové časti mesta. Mesto sa rozhodlo postupne vybudovať jednotlivé okruhy vodorovným a zvislým značením a potrebnými stavebnými úpravami, získavať na ich vytvorenie najmä externé finančné prostriedky,“ prezradila Palečková.

Mesto získalo finančné zdroje na vytvorenie prvej cyklotrasy značením – Štefánikova ulica – Humenská cesta, ktorá prepojí železničnú a autobusovú stanicu s centrom mesta. Na realizáciu ďalšej trasy Masarykova – prof. Hlaváča sa mesto takisto bude snažiť získať externé zdroje. „Veríme, že v meste postupne vytvoríme sieť cyklotrás všade tam, kde to šírkové pomery dovoľujú. Uľahčíme tým pohyb cyklistom a motivujeme aj ďalších obyvateľov k používaniu lacnej a ekologickej prepravy,“ uzavrela hovorkyňa.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM