Efektia

Starosta Jablonca: Ušetrili sme peniaze a zvýšili bezpečnosť v obci

V  Jablonci (okres Pezinok) sa podarilo zrealizovať veľmi úspešný projekt. Kompletná Modernizácia verejného osvetlenia v obci výrazne zvýšila úroveň osvetlenia verejných priestorov, čo má pozitívny vplyv na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky ako aj celkovej bezpečnosti.

Ilustračný obrázok k článku Starosta Jablonca: Ušetrili sme peniaze a zvýšili bezpečnosť v obci
Zdroj: APES-SK

Taktiež sa značne zlepšila energetická efektívnosť prevádzkovania verejného osvetlenia a znížili sa náklady na jeho údržbu. O význame a prínose projektu sme sa po viac ako dvoch rokoch od jeho realizácie, kedy už možno hodnotiť reálne výsledky, porozprávali so starostom obce Jablonec, pánom Slavomírom Pociskom.

Prečo ste sa rozhodli zmodernizovať verejné osvetlenie vo vašej obci?
Verejné osvetlenie bolo zastaralé a vyžadovalo si neustále vynakladanie finančných prostriedkov na opravu. To bol hlavný dôvod, ktorý nás viedol k jeho modernizácii v plnom rozsahu. Všetky svietidlá boli nahradené novými LED svietidlami, boli vymenené výložníky a rozvádzače a doplnené káblové vedenie. Okrem toho bola sústava aj zahustená a doplnená o nové svetelné body.

Zdroj: APES-SK

Ako ste sa dozvedeli o možnosti investície do energeticky úspornejších riešení?
O tejto možnosti sme sa dozvedeli cez projekt Slovenských elektrární. Inšpiráciou boli pre nás najmä okolité obce, v ktorých už modernizácia prebehla. Projekt umožnil zmodernizovať sústavu verejného osvetlenia a vďaka využitiu modelu EPC (tiež garantovaná energetická služba) bolo možné financovať celý projektu z dosiahnutých úspor na spotrebe elektriny a úspor na údržbe.

Prináša modernizácia už svoje prvé ovocie? Zaznamenali ste už nejaké úspory energie a financií?
Áno, určite sme ušetrili a ušetrené peniaze chceme použiť na rozšírenie osvetlenia v novej štvrti IBV JUH. Veľmi veľkým pozitívom je aj to, že už neplatíme značné financie na opravy verejného osvetlenia. Od modernizácie sme nemuseli investovať do opráv ani euro. Zároveň sme preniesli starostlivosť o sústavu verejného osvetlenia na koncesionára, ktorý aj garantuje dosiahnutie zmluvných úspor elektriny.

Ako s odstupom času hodnotí vaše rozhodnutie verejnosť?
Verejnosť modernizáciu prijala veľmi pozitívne, nakoľko obec je teraz oveľa lepšie osvetlená. Zvýšila sa nám bezpečnosť na uliciach a znížila sa kriminalita.

Plánujete v obci modernizovať aj niečo ďalšie?
Áno, plánujeme. Budova Obecného úradu je v katastrofálnom stave. Najbližšie by sme chceli teda pristúpiť práve k modernizácii tohto objektu.

Prečo ste sa rozhodli váš projekt prihlásiť do posledného ročníka súťaže Efektia? Aká bola vaša motivácia?
S projektom aj s realizátorom rekonštrukcie sme boli veľmi spokojní, preto sme sa rozhodli prihlásiť do súťaže. Motiváciou bola pre nás možnosť prezentácie obce a to, že sme mohli s hrdosťou ukázať naše zmodernizované osvetlenie v obci.

Váš projekt získal ocenenie EFEKTIA 2017 v kategórii Verejný sektor – Verejné osvetlenie, prekvapilo vás víťazstvo?
Áno, prekvapilo a zároveň veľmi potešilo. Vedeli sme, že máme dobre zmodernizované osvetlenie, že náš projekt bol dobrý. Nevedeli sme však, že to môže byť až na prvé miesto. Je veľmi príjemné, keď niekto ocení vaše vynaložené úsilie.

Čo by ste na základe vlastnej skúsenosti odporučili obciam a mestám, ktoré uvažujú nad možnosťou zmodernizovať svoje zariadenia a aplikovať energeticky efektívnejšie riešenia?
My sme spolupracovali so Slovenskými elektrárňami. Bolo to naozaj efektívne riešenie, nakoľko všetko na čom sme sa dohodli platilo. Je dôležité nájsť si partnera, na ktorého sa môžete spoľahnúť a ktorý je pri realizácii projektu nápomocný. Určite odporúčame realizovať projekty na zvýšenie energetickej efektívnosti všetkým obciam aj mestám, ktoré uvažujú nad modernizáciou. Na základe našej skúsenosti môžem povedať, že výsledný efekt sa dostaví ihneď a stojí to za to. Ušetrili sa peniaze a zvýšila sa bezpečnosť v obci.

EFEKTIA – ocenenie projektov energetickej efektívnosti

Súťaž EFEKTIA oceňuje vynaložené úsilie subjektov pri realizácii energeticky efektívnejších riešení. Je aj priestorom na sebaprezentáciu a získavanie nových informácií a inšpirácií.

Asociácia poskytovateľov energetických služieb (APES) vyhlásila ocenenie EFEKTIA aj pre rok 2018. Môžu sa oň uchádzať podnikateľské subjekty, štátne a verejné inštitúcie, obce a mestá so sídlom na území SR, ktoré za posledné 3 roky zrealizovali projekt zameraný na zlepšenie energetickej efektívnosti a neboli prihlásené do súťaže v predchádzajúcom ročníku.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: APES-SK
Zdroj: APES-SK
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM