Tlačové správy

Stredoškoláci si užili influencerov a deň bez vyučovania

Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom mali včera H3KNISA. Deň bez vyučovania, avšak so svojimi rovesníkmi, ktorí s nimi diskutovali na viacerých workshopoch. Sú nimi známi influenceri, ktorí sú súčasťou preventívneho projektu H3KNISA iniciatívy Na veku záleží.

Ilustračný obrázok k článku Stredoškoláci si užili influencerov a deň bez vyučovania
Zdroj: H3KNISA

Cieľom projektu je heknúť a motivovať študentov k lepšiemu a aktívnejšiemu prístup v živote, kde napríklad fajčenie a iné závislosti nemajú priestor.

H3KNISA je inovatívny a moderný koncept prevencie závislosti od fajčenia u stredoškolákov je pripravený na odporúčaniach Európske komisie. Cieľom je priniesť problematiku fajčenia a iných závislostí mladých ľudí tak, aby zarezonovala a vyvolala u študentov záujem diskutovať a rozmýšľať nad škodlivosťou fajčenia. Tento úspešný projekt školy vítajú a nadšení sú aj študenti. V apríli pokračoval H3KNISA na Gymnáziu M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom.

FAJČÍ PÄTINA STREDOŠKOLÁKOV

Skúsenosti s fajčením má podľa prieskumov až 40 percent neplnoletých stredoškolákov u nás, pričom až pätina z ich fajčí pravidelne. Fajčenie nevnímajú, že im škodí a v tomto smere nefungujú na nich žiadne zákazy, príkazy, či mentorovanie dospelých a učiteľov. Ako teda na nich?

Odborníci a pedagógovia sa zhodujú v jednom. Na mladých ľudí síce neplatia zákazy, avšak študenti radi diskutujú, debatujú v malých komunitách, počúvajú a akceptujú prirodzené autority a ľudí, ideálne z ich generácie, ktorí už niečo dosiahli. A to je základom pre preventívny projekt H3KNISA iniciatívy Na veku záleží, ktorého cieľom je motivovať mladých ľudí aby nefajčili, ale inak.

Zdroj: H3KNISA

V ČOM JE H3KNISA INÝ?

H3KNISA je Deň bez vyučovania na stredných školách so zaujímavými ľuďmi a spíkrami z generácie tretieho tisícročia, teda 3K. Workshopy s inšpiratívnymi lektormi sú v malých skupinách a umožňujú študentom zdieľať svoje skúsenosti a názory v neformálnom prostredí. Absencia pedagógov dáva študentom priestor na otvorenú a autentickú výmenu názorov bez prítomnosti učiteľov. A popritom sa lektori snažia nenásilne zakomponovať problematiku fajčenia, kde táto téma je prítomná v diskusiách, ale nie je vnucovaná.

TÉMY, KTORÉ INŠPIRUJÚ

H3KNISA prináša na stredné školy množstvo workshopov s motivujúcimi influencermi a mladými ľuďmi, ktorí študentov svojimi príbehmi a témami povzbudzujú a motivujú začať v pozitívnom viac nad sebou porozmýšľať, pracovať so sebou, začať konať, realizovať sa, ale aj prekonať svoje menšie, či väčšie strachy, stresy, úzkosti, obavy, komplexy. To im opäť umožní vnímať nepríjemné situácie optimistickejšie a nezaháňať stres a nudu napríklad fajčením.

Zdroj: H3KNISA

PODNIKANIE, FINANCIE, SEBALÁSKA, EKOLÓGIA, STRES ČI SEXUÁLNA VÝCHOVA

„Témy workshopov vychádzajú z reprezentatívneho prieskumu medzi stredoškolákmi, ktorý sme v iniciatíve realizovali a z ktorého sme zistili, čo mladých ľudí trápi a teší, čo im spôsobuje stres, kto im pomáha, koho počúvajú a sledujú, s kým by sa radi stretli a hlavne aké témy im chýbajú a radi by o nich diskutovali,“ vysvetľuje koncept workshopov ambasádor H3KNISA Matúš Okajčeka, známy tiež ako influencer To je ten náš Matúš.  „O týchto témach sa chcú študenti dozvedieť viac a chcú o nich diskutovať so svojimi skúsenejšími rovesníkmi. Najväčší záujem majú stredoškoláci o podnikanie, financie, duševné zdravie, zdravý životný štýl, sebalásku, sexuálnu výchovu, kritické myslenie, cestovanie, ekológiu a ďalšie témy, ktoré dali zároveň aj hlavné rámce pre oslovovanie lektorov,“ dodal Matúš Okajček.

Zdroj: H3KNISA

MLADÍ MLADÝM

Počas dňa bez vyučovania H3KNISA si študenti vyberajú tri workshopy, ktoré ich zaujímajú, a lektorov, ktorých si chcú vypočuť. V neformálnej atmosfére sa s nimi o svoje skúsenosti a pohľad na svet aj fajčenie delí napríklad Bekim, influencer Matúš Okajček, Kristýna Koudelková z OZ Chuť žiť, Marek Mach a Simi Jurovatá z OZ Mladí, Maroš Mušinka a Marína Bednárová z OZ Prima, slowfashion influencerka LaFlorita, Filip Schlosser z Financopédie, Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy a travel blogger Rado Hoppej Nie je túra bez Štúra,.

V prípade záujmu môžu školy poslať prihlášku cez www.h3knisa.sk.

Zdroj: H3KNISA

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: H3KNISA
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM