Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Toxický odpad s nebezpečnými látkami PCB: Opatrenia vlády v súvislosti s Chemkom Strážske

Po mimoriadnom rokovaní vlády predseda hovoril o opatreniach v súvislosti s nájdenými nebezpečnými látkami v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske v okrese Michalovce.

Ilustračný obrázok k článku Toxický odpad s nebezpečnými látkami PCB: Opatrenia vlády v súvislosti s Chemkom Strážske
Zdroj: TASR

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) si myslí, že vláda ešte do volieb stihne urobiť opatrenia v súvislosti s nájdenými nebezpečnými látkami v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske v okrese Michalovce. Uviedol to vo štvrtok po mimoriadnom rokovaní vlády v Bratislave.

Mimoriadna situácia

„Ja som požiadal a priebežne som sa nechal informovať o tom, či sa podarilo vyhlásiť mimoriadnu situáciu tak, aby tie náklady mohol prevziať štát,“ poznamenal premiér. Ako doplnil, ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) ho informovala o tom, že sú pripravení konať.

Premiér poznamenal, že ak sa potvrdí, že odpad predstavuje vážne zdravotné riziko, platí jeho prísľub a vláda odpad zlikviduje na náklady štátu. Ako doplnil, situácia bola komplikovanejšia, pretože išlo o súkromné vlastníctvo a pozemky.

Toxický odpad

„Myslím si však, že rozhodnutie a vykonanie týchto opatrení je schopná urobiť ešte táto vláda do volieb tak, ako sme to občanom sľúbili,“ uzavrel Pellegrini.

V areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske sa na jar našli v prevažne skorodovaných sudoch stovky ton toxického odpadu so zvyškami nebezpečných látok PCB, čo sú polychlórované bifenyly.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

S PCB látkami je spájaná aj Šírava. Pozrite si video nižšie a plavbu po nej.

Video: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: archív

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM