Ondrej Petričko Samospráva

Zaujímavá situácia pred voľbou starostu: Lakatoš v priezvisku majú až tri štvrtiny kandidátov

Obyvatelia obce Ruská v okrese Michalovce si počas nadchádzajúceho víkendu budú voliť nového starostu. Toho predošlého, ktorým bol László Lakatoš, odvolali v novembri minulého roka v miestnom referende.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavá situácia pred voľbou starostu: Lakatoš v priezvisku majú až tri štvrtiny kandidátov
Zdroj: TASR

Uznesenie o vyhlásení spomínaného referenda v Ruskej schválili obecní poslanci vlani na základe toho, že neboli spokojní s prácou vtedajšieho starostu. Údajne zle hospodáril s obecnými peniazmi a ignoroval uznesenia zastupiteľstva.

Bývalého starostu odvolali v referende

Odvolaný starosta neskôr vyhlásenie referenda spochybnil z pohľadu zákonnosti, no po prešetrení príslušnými orgánmi sa nové voľby na pôde obecného úradu v Ruskej v napokon uskutočnia. „Ani z prokuratúry ani z Okresného súdu nám po referende neprišlo nič, čo by poukazovalo na to, že by malo byť neplatné. Všetko prebehlo regulárne,“ povedal súčasný zastupujúci starosta obce Ruská Imrich Lakatoš.

Voliči budú vyberať zo štyroch kandidátov

O hlasy približne 470 oprávnených voličov Ruskej sa uchádzajú štyria kandidáti na starostu. Je to 31-ročný invalidný dôchodca Tomáš Biláz (MOST – HÍD), zastupujúci starosta Imrich Lakatoš (nezávislý), ktorý má 54 rokov, ale aj bývalý starosta László Lakatoš (nezávislý) vo veku 46 rokov.

Štvoricu kandidátov uzatvára 43-ročná obchodná zástupkyňa Erika Lakatošová s podporou Strany maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja. Spomínaná kandidátka vyjadrila s politikou bývalého starostu v minulosti ako zamestnankyňa obce verejný nesúhlas, za čo získala ocenenie Biela vrana 2011. Udeľuje ju spoločne organizácia VIA IURIS a Aliacia Fair-play.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM