Kultúra

Veľká noc bude kreatívna: Pozývame vás do online priestorov

Okrem ukážok a prezentácií tradičných regionálnych zvykov pripravili na Zemplíne aj niečo špeciálne. A to online.

Ilustračný obrázok k článku Veľká noc bude kreatívna: Pozývame vás do online priestorov
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Kultúrne zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja sa aj napriek obmedzeniam súvisiacimi s pandémiou snažili pripraviť pre svojich návštevníkov tradičné podujatia spojené s Veľkou nocou. Prebiehať budú v online priestore.

Online priestor

„Sviatky Veľkej noci síce budeme pravdepodobne všetci tráviť v úzkom rodinnom kruhu, nič však nemôže zabrániť tomu, aby sme si ich patrične užili. Ich slávenie má na Slovensku dlhú históriu, región od regiónu sa zvyky líšili a inak to nebolo ani na území Košického kraja. Veľkonočné zvyky Gemera, Spiša, Abova aj Zemplína predstavia kultúrne organizácie, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj. Tí zručnejší určite ocenia tematickú ponuku pripravovaných workshopov a fanúšikov kultúry môžu tešiť aj pribúdajúce virtuálne prehliadky a online predstavenia divadiel,“ uviedol predseda kraja, Rastislav Trnka.

Múzeum a knižnica

K Veľkej noci patrí neodmysliteľne zdobenie veľkonočných vajíčok. Symboliku a tradície tohto významného sviatku odprezentuje prostredníctvom videa Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach, Zemplínska knižnica v Trebišove aj Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína, ktoré zároveň v posledný marcový deň uvedie už tradičnú výstavu Trebišovski pisanki.

Najzaujímavejšie kraslice a na motívy bohatú techniku zdobenia batikovaním sa zameria Zemplínske múzeum v Michalovciach v rámci pravidelného cyklu Deň s… pisankami.

Program a viac informácií nájdete na webových stránkach a sociálnych sieťach župných kultúrnych organizácií.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM