Veronika Ondo-Cholewová Správy Rôzne

Vyhnúť sa chráneným územiam pri zbere rastlín môže pomôcť špeciálna mapa

Vyhnúť sa zberu jarných rastlín na chránených územiach môže pomôcť špeciálna mapa Štátnej ochrany prírody SR.

Ilustračný obrázok k článku Vyhnúť sa chráneným územiam pri zbere rastlín môže pomôcť špeciálna mapa
Zdroj: TASR

Botanik Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Ján Bosák to povedal v súvislosti s výskytom medvedieho cesnaku v národnej prírodnej rezervácii (NPR) Jovsianska hrabina v Michalovskom okrese.

Zber

Záujemcovia o zber aktuálne rastúceho medvedieho cesnaku či iných obľúbených rastlín majú podľa Bosákových slov možnosť overiť si charakter územia na internetovej stránke maps.sopsr.sk. Na mape je okrem vyznačených chránených území a prírodných rezervácií možné nájsť i lokality vybraných druhov biotopov či migračných koridorov.

V súvislosti so zberom medvedieho cesnaku na území NPR Jovsianska hrabina uviedol, že na porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny láka ľudí ľahká dostupnosť oblasti.

„Lokalita susedí so štátnou cestou, čo zvádza. Ľudia sú zvyknutí len zastaviť a vybehnúť. Väčšinou ani nevedia, že sú v prírodnej rezervácii,“ povedal s tým, že na napomenutia zo strany ochranárov reagujú kladne a miesto ochotne opúšťajú. Ako doplnil, nechajú si aj poradiť a presunú sa zbierať medvedí cesnak na opačnú stranu komunikácie, kde sa už NPR nenachádza.

Vzácne rastliny

Jovsianska hrabina, ktorá je NPR od roku 1953 a rozprestiera sa na rozlohe približne 260 hektárov, predstavuje dubovo-hrabový karpatský les s množstvom iných vzácnych chránených rastlín národného aj európskeho významu. Na miestach, ktoré sú často zaplavované vodou, má svoj najvýchodnejší výskyt napríklad subatlantický druh ostrica hrebienkatá.

Medzi ďalšie významnejšie druhy na území patrí kosatec trávolistý, prilbica moldavská, valdštajnka kuklíkovitá, korunkovka strakatá, ale aj vzácny východokarpatský endemit hrachor hladký.

Zákaz zberu rastlín platí na chránených územiach s tretím až piatym stupňom ochrany.

Pozrite si aj FOTO: Jovsianska hrabina v celej svojej kráse. Odetá do biela!

FOTO: Jovsianska hrabina v celej svojej kráse. Odetá do biela!
8
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM