Rôzne

Z bývalého družstva v Mysline je rodinná farma: Vysadili rastlinu budúcnosti!

Do farmárčenia sa majiteľ rodinnej farmy v Mysline Jaroslav Sivý pustil na podnet svojho nebohého otca. Ako uviedol, začal v areáli chátrajúceho a zdevastovaného miestneho družstva, kde strávil detstvo.

Ilustračný obrázok k článku Z bývalého družstva v Mysline je rodinná farma: Vysadili rastlinu budúcnosti!
1
Galéria
Zdroj: TASR

V roku 2002 začínali s 20 ovcami, dnes ich majú 400. „Máme aj nejaké jahňatá, ktoré nechávame na reprodukciu,“ priblížil Jaroslav Sivý. Ovčie mlieko spracúvajú a vyrábajú hrudku, syry, žinčicu a slovenskú pravú bryndzu. Tú považuje za zlatý produkt. „Všetky dobré vlastnosti, ktoré obsahuje, sú z nepasterizovaného ovčieho mlieka,“ spomenul. Chovajú slovenské plemeno cigája, ktoré na jeden podoj vyprodukuje dva až tri decilitre mlieka. „Na kilogram hrudky potrebujeme 3 až 3,5 litra mlieka,“ uviedol na porovnanie.

Oslovil ich rakytník

V rodine, ako tvrdí, inklinujú k perspektívnym, progresívnym rastlinám, ktoré sú okrem iného prospešné pre život človeka a napomáhajú zlepšovať kvalitu života. „Jednou z nich, ktorá nás oslovila, je práve rakytník rešetliakovitý,“ povedal s tým, že okrem iného obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ale aj A. Obsahom biologicky aktívnych látok patrí medzi najcennejšie potravinárske a liečivé rastliny. „Sad bol vysadený pre dvoma rokmi. Na 3 hektároch máme 6 000 rastlín. Čakáme na prvú väčšiu úrodu, malo by to byť vo štvrtom roku po výsadbe,“ priblížil situáciu. Spracovávať by ho chceli na šťavy, čaje, ale aj olej.

Zaangažovaná celá rodina

Sivý v obci vyrástol. Na miestnom bývalom družstve, kde v súčasnosti prevádzkuje farmu, strávil detstvo, keďže tu v minulosti pracovala jeho mama. „Tí ľudia mali k tomu vzťah. Zostalo to aj vo mne a začalo sa to rozvíjať. Nie je to vôbec jednoduché, ale nemenil by som to. Keď sa pozriem na tie polia, lúky, ktoré sú pekne obrobené, mám z toho dobrý pocit,“ priblížil. Do rodinnej farmy je zaangažovaná celá rodina – mladší a starší syn, ale aj manželka. Na jej prevádzkovaní sa podieľajú štyria stáli zamestnanci, počas sezóny zamestnávajú aj brigádnikov. Na margo toho uviedol, že v súčasnosti je veľký problém pri hľadaní pastiera.

Na foto: Jaroslav Sivý so synom

FOTO z rodinnej farmy v Mysline: Venujú sa aj pestovaniu rakytníka!
1
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM