Veronika Ondo-Cholewová Správy

Zachovávajú starú tradíciu: V obci Jovsa symbolicky otvorili studničky vo Vihorlate

V obci Jovsa v Michalovskom okrese symbolicky otvorili studničky vo Vihorlate. Túto starú tradíciu sa rozhodli obnoviť v regióne pred piatimi rokmi.

Ilustračný obrázok k článku Zachovávajú starú tradíciu: V obci Jovsa symbolicky otvorili studničky vo Vihorlate
Zdroj: TASR

Žiaci základnej školy v obci Jovsa v stredu symbolicky otvorili studničky vo Vihorlate. Ako informoval strážca Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Ján Vataha, v spomínanej obci sa nachádzajú dva prírodné pramene.

„Ten pri národnej prírodnej rezervácii Jovsianska hrabina miestni nazývajú ‚vajcovka‘ alebo ‚šmerdzaca voda‘,“ poznamenal s tým, že má charakteristický zápach a pramení v hĺbke 400 metrov.

Hlavné poslanie

„Jeho účinky sú overené dlhoročným využívaním tunajšími ľuďmi, ako aj turistami zo širokého okolia. V minulosti bola Jovsa známa ako kúpeľné sídlo s viacerými minerálnymi prameňmi. Navštevovali ho bohatí ľudia až z Prešporku,“ spomenul. Počas druhej svetovej vojny kúpele podľa jeho ďalších slov vypálili.

„Hlavným poslaním podujatia je vštepiť deťom pocit zodpovednosti za udržanie čistoty pramenitej vody, prebudiť v nich lásku k prírode a k životnému prostrediu,“ zdôraznila riaditeľka miestnej školy Katarína Kereštanová, ktorá si myslí, že je dobré obnovovať staré zvyky a tradície. „Ešte lepšie by bolo, keby si každú studničku vzal niekto pod patronát a staral sa o ňu,“ spomenula s tým, že oni tak urobili a jednej z nich sa venujú počas celého roka.

Prastarý zvyk

Dňom otvárania studničiek je podľa Vatahu 31. máj. „Je to prastarý slovanský zvyk sviatku vstupu do letného obdobia,“ uviedol s tým, že tento deň je tiež spojený s kresťanským sviatkom Turíc, keď sa domy aj chrámy ozdobujú zelenými ratolesťami.

„Aj farba bohoslužobných odevov je zelená, čo symbolizuje, že Duch Svätý je darca života a pôsobí na obnovu, zmenu ľudských sŕdc i vo vzťahu k prírode. Studničky a pramene boli odjakživa neoddeliteľnou súčasťou nášho regiónu. Boli užitočné a ľudia ich starostlivo opatrovali na úžitok sebe, aj lesnej zveri,“ zdôvodnil návrat k tradíciám.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM