Rôzne

Zemplínska dedina plná prekvapení: Tradície, mega dub, aj kvalitné BIO mäsko, už viete?

Temperamentný folklór, zaujímavú históriu či znamenité chute a krásy Zemplína. Možno ich spoznávať pri návšteve známych turistických lokalít, ale aj na menej "frekventovaných" miestach tohto regiónu. Dôkazom toho je nenápadná, ale zaujímavá obec v michalovskom okrese.

Ilustračný obrázok k článku Zemplínska dedina plná prekvapení: Tradície, mega dub, aj kvalitné BIO mäsko, už viete?
Zdroj: TASR

Pôvabná dedina, pod názvom Rakovec nad Ondavou, leží v povodí rieky Ondava na západnom úpätí Pozdišovskej pahorkatiny určite stojí za návštevu všetkým tým, ktorí chcú okúsiť pravú atmosféru Zemplína. Staré piesne, tance, obyčaje či obrady viažuce sa k rôznym sviatkom a obdobiam roka, sú už takmer štyri desaťročia súčasťou repertoáru dedinskej folklórnej skupiny Rakovčan. Jej členky vynikajú spevom a tancom, no i znamenitou kuchyňou.

Pánske sídlo Rákociovcov

Zemplínske sídlo, ktoré sa spomína v dostupných prameňoch prvýkrát v roku 1266, je nemenej zaujímavé aj z pohľadu histórie. V minulosti totiž patrilo významným uhorským šľachticom Rákociovcom. Rod si podľa všetkého svoje meno odvádzal práve od Rakovca. K najznámejším nositeľom mena patril František II. Rákoci, sedmohradský veľmož a vodca posledného protihabsburského stavovského povstania zo začiatku 18. storočia.

„Dalo by sa povedať, že máme trocha vznešenejší pôvod, čoho dôkazom sú aj tri kaštiele, ktoré tu kedysi stáli,“ konštatuje rakovský starosta Peter Olejník. Uvedené stavby patrili v minulosti viacerým rodinám – Boronkaiovcom, Sirmaiovcom či Šúlovským. V obci sa však do dnešného dňa zachoval iba jeden z nich. Druhý už neexistuje a tretí kaštieľ sa stal po rekonštrukcii súčasťou miestneho Domova sociálnych služieb.

500 rokov starý velikán i nová atrakcia

K prírodným krásam obce možno priradiť povodie Ondavy, no predovšetkým rakovské majestátne dreviny s nadregionálnym významom.

Miestny dub letný, označovaný tiež netradičným prívlastkom „svätý“, je vzhľadom na svoje gigantické rozmery druhým najhrubším a najstarším stromom svojho druhu na Slovensku, a to hneď po rekordnom dube z obce Dubinné. Ako informovala Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, v prípade Rakovca ide približne o 500 rokov starého velikána.

Novou atrakciou extravilánu obce je nedávno zriadená zvernica, v ktorej chovajú muflóny a daniele. Určená je hlavne pre priaznivcov poľovníctva, ale aj gurmánov vyhľadávajúcich kvalitné mäso s prívlastkom BIO. V chotári Rakovca možno nájsť aj malú vodnú nádrž, ktorá láka na oddych či športový rybolov.

Spomedzi súčasných obyvateľov obce si zaslúži špeciálnu pozornosť tamojšia výrobkyňa kraslíc Alena Pelechová, ktorá sa vo svojom odbore radí k slovenskej špičke. V tomto roku vyhrala so súpravou vajíčok zdobených zemplínskymi motívmi už druhýkrát po sebe hlavnú cenu v prestížnej celonárodnej súťaži. Vo svojej skromnej dielni v Rakovci sa venuje zdobeniu kraslíc celoročne.

Známa Zemplínska obec michalovského okresu
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM