Rôzne

Emotívna rozlúčka s maturantkami: PLAKALI stovky ľudí, symbolom sa stala biela ruža

Stovky ľudí sa v stredu v Starej Ľubovni lúčili s trojicou mladých dievčat, ktoré zahynuli pri nehode autobusu v Spišskom Podhradí.

Ilustračný obrázok k článku Emotívna rozlúčka s maturantkami: PLAKALI stovky ľudí, symbolom sa stala biela ruža
6
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Stovky ľudí sa v stredu v Starej Ľubovni lúčili s trojicou mladých dievčat, ktoré zahynuli pri nehode autobusu v Spišskom Podhradí. Posledná rozlúčka s Luciou, Sofiou a Katarínou začala dopoludnia v Chráme Matky ustavičnej pomoci pri Kláštore redemptoristov.

Archijerejskú svätú liturgiu slávil prešovský arcibiskup a metropolita Jonáš, spišský diecézny biskup František Trstenský a emeritný torontský biskup Marián Andrej Pacák.

Rodiny sú veriace

„My ako veriaci ich môžeme povzbudiť božím slovom, jediný, kto môže dať úplnú útechu rodičom, súrodencom a blízkym, je Boh. Sme v paschálnom období, tak aj ten obrad je viac-menej radostný, pretože kresťan žije radosťou na vzkriesenie a všetky tri rodiny sú veriace. Náš obrad je teda oslavou vzkrieseného Krista, nakoľko v neho aj ony verili,“ povedal Jonáš.

Trstenský dodal, že dievčatá odišli na večnosť zaopatrené sviatosťami a za prítomnosti kňazov.

Symbolom biela ruža

„Zdieľaná radosť je dvojnásobná a zdieľaná bolesť je polovičná. A práve v tieto dni som aj ja cítil, že potrebujeme vyjadriť zdieľanú bolesť, aby sme ju zmiernili. Úplne odstrániť ju nevieme, to nie je v ľudských silách, ale v božích áno. Po tom trúchlení, ktoré bolo v prvé hodiny a dni po tragédii, je teraz dôležité vlievať nádej,“ podotkol spišský biskup, ktorý sa stretol so všetkými rodinami.

Zároveň navštívil aj šoféra autobusu a jeho blízkych. Pripomenul, že práve on si bude túto ťarchu niesť po celý život.

Symbolom smútočného zhromaždenia sa stala biela ruža.

„Boli to dievčatá vo výkvete života. V tej svojej čistote a kráse je toto gesto oveľa hlbšie ako nejaké vence. Každý jeden kresťan chce stretnúť Krista a ony ho stretli, hoc takýmto veľmi tragickým spôsobom,“ dodal Jonáš.

Posolstvo od pápeža

V závere liturgie odznelo z úst spišského biskupa aj posolstvo útechy pozostalým od pápeža Františka. Po jej skončení sa smútočný sprievod okolo Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša, ktoré všetky tri Ľubovnianky navštevovali, presunul na nový cintorín, kde budú pochované.

„Po Lucke, Sofinke a Katke ostalo v našej škole prázdne miesto. Šiesty apríl bude odteraz pre našu školu pamätným dňom,“ povedal v príhovore počas liturgie riaditeľ gymnázia Pavol Chmeliar.

Stoja pri pozostalých

Dievčatá zahynuli v sobotu 6. 4. pod kolesami autobusu, ktorý sa z doposiaľ nezistených príčin pohol, keď prechádzali popred vozidlo. Boli súčasťou skupiny, ktorá sa chystala na diecézne stretnutie biskupa s mladými.

Tragédia sa stala len niekoľko mesiacov po nástupe biskupa Trstenského a arcibiskupa Jonáša do úradu. Ako obaja potvrdili, veľmi ich to zasiahlo, sú však pripravení stáť pri pozostalých a sprevádzať ich týmto smutným obdobím.

Príčiny a okolnosti tragédie sú v štádiu vyšetrovania. Polícia v prípade vedie trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Rozlúčka s tromi dievčatami, ktoré tragicky zahynuli pod kolesami autobusu
6
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM