Ilustračný obrázok k článku 5 úžasných obcí z okolia Rožňavy: Pýšia sa výnimočným prírodným bohatstvom!
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

5 úžasných obcí z okolia Rožňavy: Pýšia sa výnimočným prírodným bohatstvom!

Východ Slovenska je plný krás. Pod nosom však máme miesta, ktoré nie sú veľmi známe, avšak stoja za návštevu!

Peter Simon Rôzne
Peter Simon Rôzne

5 úžasných obcí z okolia Rožňavy: Pýšia sa výnimočným prírodným bohatstvom!

Východ Slovenska je plný krás. Pod nosom však máme miesta, ktoré nie sú veľmi známe, avšak stoja za návštevu!

Ilustračný obrázok k článku 5 úžasných obcí z okolia Rožňavy: Pýšia sa výnimočným prírodným bohatstvom!
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Gemerský región má čo ponúknuť. Obce, ktoré sa v ňom nachádzajú sú plné prírodného bohatstva, o ktorom by bola škoda nevedieť. Pokračujeme tak v našom seriáli zameranom na predstavovanie významných dedín v našom okolí.

Krásny výhľad

Pekných výhľadov máme v okolí niekoľko, no jeden je z nich naozaj jedinečný. Dobrým východiskom k nemu je obec Silica. Sokolia skala je výrazný skalný útvar zapojený do lesného komplexu v závere doliny Sokolieho potoka na hranici Silickej planiny a planiny Dolný vrch v NP Slovenský kras. Je nazývaná aj ako Zbojnícka skala. Stena mohutnej vápencovej Sokoliej skaly klesá takmer kolmo do doliny Sokolieho potoka. Pod mohutnou Sokoliou skalou v nadmorskej výške cca 350 m n. m. vyviera krasový prameň nazývaný Sokolia vyvieračka, ktorý je výverom rieky Turňa. V jej blízkosti a v mohutnej stene Sokoliej skaly (Zbojníckej skaly) sa nachádza otvor do známej Zbojníckej jaskyne. Sokolia skala ponúka pekný výhľad na obec Silická Jablonica, na dolinu Sokolieho potoka, planinu Dolný vrch a Silickú planinu. Na skale sa nachádzajú zvyšky hradu Sokolí kameň.

Toto vytvorí len príroda

Krásnohorská Dlhá Lúka je obec pomerne známa. Avšak okrem historických zaujímavostí ukrýva aj prírodne. Jednou z najznámejších je Krásnohorská jaskyňa. Tá je zapísaná aj do Svetového dedičstva. No pri prechádzke ku tomuto skvostu natrafíte určite na ďalší a zaujme vás. Jedná sa o krásne prírodné jazierka, ktoré sú vytvorené na toku riečky Buzgó. Je to približne 20 metrový krasový povrchový útvar a vápencová kaskáda medzi Krásnohorskou jaskyňou a kaplnkou Panny Márie. V podzemí jaskyne potok Buzgó svojou činnosťou rozpúšťal po dlhé tisícročia vápenec. Na povrchu sa potok Buzgó po 650 metroch vlieva ešte na Silickej planine do riečky Čremošná.

Vyvieračka Miglinc (Hačava, Háj)

Samotný Miglinc ako vyvieračka možno pre mnohých nie je tak zaujímavá, no v turistike platí, že aj cesta môže byť cieľ a prechod planinou je skvelým zážitkom. Skalné útvary, lesostep, široké lúky, škrapové polia, závrty a ďalšie krasové útvary, ale aj výhľady do Turnianskej kotliny, to všetko je na dosah. Naviac, ak sa dostanete na planinu, nemusíte prekonávať výrazné výškové rozdiely, ale prechádzate iba pozvoľna zvlneným terénom. Veľmi pekná trasa na Miglinc je po modrej značke z Drienoveckých kúpeľov.

Prielom Muráňa

Prírodná pamiatka PP Prielom Muráňa sa nachádza v juhovýchodnej časti Licinskej pahorkatiny, v katastrálnom území obcí Bretka a Meliata. Bola vyhlásená v roku 1980 na výmere 39,55 ha. Náučný chodník Prielom Muráňa bol otvorený pre verejnosť v roku 2010. Z hľadiska ochrany prírody je treba toto územie hodnotiť ako mimoriadne hodnotné. V okolí však platí 4. stupeň územnej ochrany. Vzťahuje sa na tok rieky Muráň, hlboko zarezaný do vápencového podkladu s priľahlými lesnými komplexmi, výskytom vzácnej flóry a fauny. Vyskytujú sa tam aj niektoré krasové formy ako napr. škrapy. Územie je súčasťou sústavy chránených území NATURA 2000, konkrétne územia európskeho významu – Rieka Muráň s prítokmi. Dĺžka trasy náučného chodníka je niečo cez 3 kilometre.

Zaujímavé skaly

Tento prírodný útvar sa nachádza pri obci Rožňavské Bystré. Gerlašské skaly sú esteticky pôsobivé skalné útvary a jaskyne na Plešivskej planine. V roku 1981 boli vyhlásené za prírodnú rezerváciu. Predstavujú bizarný geomorfologický skalný útvar so skalnými stenami, terasami a sutinami, obklopený bukovým lesom a pasienkami.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín