Peter Simon Kultúra

Atraktívny týždeň v Rožňave a okolí: Akcie, ktoré by bola škoda prepásť

Týždeň na prelome letných mesiacov prichádza s naozaj zaujímavými lákadlami. Vyberajte!

Ilustračný obrázok k článku Atraktívny týždeň v Rožňave a okolí: Akcie, ktoré by bola škoda prepásť
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Teodor Jozef Mousson – výstava

1. – 6. august 2017 od 13:00 hod., Obrazáreň, Krásnohorské Podhradie
Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií (18. máj) sa konala dňa 16. mája 2017 o 16.30 hod. v Obrazárni grófa Dionýza Andrássyho v Krásnohorskom Podhradí vernisáž sezónnej výstavy Teodor Jozef Mousson (1887–1946). Najbohatšiu a najucelenejšiu zbierku diel uvedeného umelca vlastní Zemplínske múzeum v Michalovciach, ktoré pripravilo pre Baníckemu múzeu v Rožňave výber z tohto spomínaného bohatého fondu umeleckých diel autora. Záujemcovia môžu navštíviť výstavu diel T. J. Moussona v Obrazárni grófa Dionýza Andrássyho v Krásnohorskom Podhradí v období od 17. mája do 30. septembra 2017 od stredy do nedele týždenne od 13:00 do 17:00 hod.

Obkreslený svet – VÝSTAVA

1. – 6. august 2017 od 10:00 hod., Galéria Baníckeho múzea, Rožňava
Banícke múzeum v Rožňave vás pozýva na výstavu Obkreslený svet – cestokresieb umeleckého grafika Gézu Dámosyho (Bonn, DE). Výstava potrvá do 6. septembra 2017.

Rožňavské radiály – Rurálna epopej

1. – 6. august 2017 od 8:00 hod., Galéria Baníckeho múzea, Rožňava
Aktuálny piaty ročník cyklu výstav súčasného umenia pre mesto Rožňava, s názvom ROŽŇAVSKÉ RADIÁLY, v rámci ktorého kurátorská dvojica Noro Lacko a Silvia L. Čúzyová, pripravila pre rožňavskú verejnosť viac ako 20 výstav, prednášok a ďalších sprievodných podujatí a predstavili tvorbu nemenej než 50 súčasných umelcov a kurátorov, ide do svojho veľkého finále. Ako povestná čerešnička na torte predstaví posledná výstava tvorbu mladého, ambiciózneho maliara Andrej Dúbravského (1987), ktorý si prizval hosťa, japonského maliara žijúceho v New Yorku Ryosuke Kumakuru (1981).

Letné remeselnícke tábory

1. – 4. august 2017 od 7:30 hod., Gemerské osvetové stredisko, Rožňava
Denné tábory budú prebiehať počas letných prázdnin v aj priebehu augusta od 31.7. do 4.8.2017. Deti sa v hrnčiarskej dielni naučia pracovať s hlinou, zvládnu základné techniky modelovania a vyskúšajú aj točenie na elektrickom hrnčiarskom kruhu. Vlastnoručne vyrobené predmety pod vedením odbornej lektorky Renáty Kseničovej sa naučia vyzdobiť rôznymi technikami a taktiež vyskúšajú fortieľ glazovania. Zaručeným zážitkom bude aj vypaľovanie vlastných výrobkov v elektrickej peci, či už hrnčekov, rôznych zvieratiek, obrazov, postavičiek alebo iných úžitkových a dekoratívnych predmetov. Deti si osvoja aj rôzne tradičné techniky textilnej výroby, ale aj základy gemerskej výšivky, či výrobu voskových kvietkov a iných súčastí na zhotovenie vencov.

MFK Rožňava – Bardejovská Nová Ves

2. august 2017 od 17:00 hod., Futbalový štadión, Rožňava
Úvodný treťoligový zápas nášho mužstva na domácom štadióne je tu! V stredu, 2. augusta 2017 od 17:00 hod. privítajú futbalisti z Rožňavy Bardejovskú Novú Ves. Príďte povzbudiť Rožňavčanov.

Hviezdne kino

3. august od 20:30 hod., Hvezdáreň, Rožňava
Skladbou programu sa snažia osloviť celé spektrum návštevníkov. Premietanie začína od 20:30 hod. Augustový program otvorí Malý princ – animovaný, fantasy, Francúzsko, 2015, 106 min., mládeži prístupné. Réžia: Mark Osborne. Mark Osborne prichádza s celovečerným animovaným filmom podľa svetoznámeho a kultového diela Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ.

Otvorenie banského náučného chodníka Rákoš

4. august 2017 od 9:00 hod., Nad vodojemom pod Rákošom
Program: Slávnostné otvorenie Náučného chodníka a prechod Náučným chodníkom so sprievodcom. Záujemcovia o prechod Náučným chodníkom nech sa vybavia vhodnou obuvou a oblečením. Dĺžka trate je 15 km v teréne a trvá približne 5 hodín.

Voľná nedeľa v Betliari

6. august 2017 od 9:00 hod., Kaštieľ Betliar
Tak ako každú prvú nedeľu v mesiaci, aj 6. augusta bude Andrássyovský kaštieľ v Betliari sprístupnený bezplatne. Z technických a bezpečnostných dôvodov budú prehliadky prebiehať formou organizovaných vstupov s obmedzeným počtom návštevníkov (max. 30 osôb) v štvrťhodinových intervaloch. Pre najmenších návštevníkov je pripravená tvorivá dielňa pod vedením skúsenej výtvarníčky, kde bude od 11:00 hod. do 15:00 hod. prebiehať výroba šperkov.

Rožňavské kultúrne leto 2017

6. august 2017 od 16:00 hod., Námestie baníkov, Rožňava
Kultúra sa v našom meste rozrastá, svedčí o tom aj veľké podujatie, ktoré malo minulý rok svoju premiéru a medzi Rožňavčanmi sa osvedčilo. Zrekonštruované námestie tak aj počas horúcich letných dní ožije hudbou, spevom, tancom a inými lákadlami nie len pre deti. 6. 8. – nedeľa 16:00 hod. HUDOBNÁ NEDEĽA – Milan a Mike Capákovci a SLÁVNA „ZLATÁ“ HISTÓRIA ROŽŇAVY A MALÍ ZLATOKOPI – Banícke múzeum.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM