Krimi

Black Hawk bez povolenia nad Slovenským krasom? Prípad prešetrujú inšpektori!

Nad územím Národného parku Slovenský kras prelietava vrtuľník bez povolenia.

Ilustračný obrázok k článku Black Hawk bez povolenia nad Slovenským krasom? Prípad prešetrujú inšpektori!
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Ochranári kvôli vrtuľníku podali podnet na prešetrenie Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP) v Košiciach. Uviedol to vedúci úseku strážnej služby Správy Národného parku Slovenský kras Juraj Popovics. Inšpektori sa prípadom už zaoberajú.

Black Hawk

Vrtuľník prelietava nad územím, kde platí tretí stupeň ochrany. Podľa Popovicsa ide o vojenský vrtuľník značky Black Hawk. „Na lietanie vrtuľníkom ponad Národný park Slovenský kras sa podľa zákona o ochrane prírody a krajiny vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody. Keďže nemáme žiadne informácie, že toto lietanie majú povolené, dali sme podnet na prešetrenie,“ uviedol.

Hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná potvrdila, že podnet od Štátnej ochrany prírody SR dostali. Inšpektori ho prešetrujú podľa zákona o ochrane prírody a krajiny a bude predmetom výkonu štátneho dozoru.

Hrozí pokuta a prepadnutie veci!

Na území, na ktorom platí tretí stupeň ochrany, sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody na let lietadlom alebo iným lietajúcim športovým zariadením, ktorého výška letu je menšia ako 300 metrov nad najvyššou prekážkou v okruhu 600 metrov od lietadla,“ približuje Lesná.

SIŽP môže v tomto prípade uložiť pokutu do výšky 9 958,17 eura a prepadnutie veci právnickej osobe, ktorá sa dopustí protiprávneho konania.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM