Peter Simon Správy

Čistenie významného geologického profilu pri Rožňave: Náletové dreviny sú už minulosťou

Meliatsky profil na ľavom brehu riečky Muráň v k. ú. Meliata patrí k najvýznamnejším geologickým profilom Slovenska. Je súčasťou Prírodnej pamiatky Meliatsky profil.

Ilustračný obrázok k článku Čistenie významného geologického profilu pri Rožňave: Náletové dreviny sú už minulosťou
Zdroj: NP Slovenský kras

Ako informuje oficiálna stránka Slovenský kras, vzhľadom na jedinečnosť lokality, ako najreprezenta­tívnejší odkryv usadenín tzv. Meliatskeho oceánu, je často navštevovaný odborníkmi i turistami zo Slovenska a z európskych štátov. Napriek tomu, že lokalita je chránená ako prírodná pamiatka, v súčasnosti sa nachádza v nevyhovujúcom stave. Odkryv je čiastočne zarastený, chodník nie je prístupný v celej dĺžke profilu, chýba informačná tabuľa, preto lokalita nespĺňa svoju náučnú funkciu.

„Obec Meliata v rámci projektovej výzvy Oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer podala projekt na vyčistenie profilu, vybudovanie chodníka pod odkryvom, na označenie lokality informačnými tabuľami a na osadenie oddychových lavičiek. Odborný dozor nad projektom zabezpečuje ŠOP SR, správa NP a BR Slovenský kras a Správa slovenských jaskýň, pracovisko Rimavská Sobota,“ informujú ochranári.

Vzápätí doplnili, že v rámci pracovnej porady anorganikov konanej 23. októbra za účasti odborných pracovníkov skoro zo všetkých organizačných jednotiek ŠOP SR, sa zrealizovalo vyčistenie odkryvu od náletových drevín. Zároveň sa osadil jeden panel v obci, ktorý bude slúžiť ako prvá informácia o lokalite a navedie návštevníkov k samotnému profilu.

„Na záver celej akcie zástupcovia obce pripravili chutný guláš. Aj touto cestou sa chceme poďakovať všetkým zúčastneným kolegom za aktívnu prácu a súčinnosť. Zároveň ďakujeme starostovi obce za zabezpečenie občerstvenia. Veríme, že celý projekt bude úspešne zrealizovaný a na budúci rok sa stretneme na exkurzii, keď budú ukončené všetky plánované práce,“ spresnili ochranári na svojom webe.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM